Poznaj 3 błędy, które prawdopodobnie popełniasz

błędy kampanii wyborczych Dlaczego kandydaci przegrywają wybory? Jakich błędów kandydaci powinni unikać jeśli chcą wygrać wybory?

Nie raz widziałem kandydatów, którzy dzień przed wyborami mówili „popełniłem tyle błędów”. Wtedy tak mówili, ale później w kolejnych wyborach znowu popełniali te same, swoje błędy.
Dziś skupię się tylko na trzech, moim zdaniem głównych błędach popełnianych przez kandydatów.

Jesteś pewien, że wygrasz

Zwycięstwo smakuje najlepiej, kiedy jest okraszone pewnym dreszczykiem emocji. Nie wiesz do ostatniej chwili, czy ci się uda, czy wejdziesz dościsłego finału i czy wogóle będziesz się liczyć przez najbliższe lata. Wcale tak nie musi być. Odpowiednie przygotowanie może zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. Choć nie ma pewności to zwiększają się szanse. Ale o tym za chwilę.
Dlaczego jest tak, że wybory dla wielu kandydatów to ruletka?

Popatrzmy na liczby. Około 46 tysięcy to liczba osób, które sprawują mandaty radnych miejskich i gminnych, powiatowych, wojewódzkich, wójtów, burmistrzów i prezydentów. Tymczasem co cztery lata w wyborach samorządowych o te „funkcje” ubiega się 200 do 300 tysięcy kandydatów. Średnio kilka osób na jedno miejsce, ale to tylko średnia z trzech tysięcy gmin i miast. Czasem to kilkanaście osób, które ubiegają się o mandat radnego, a czasem tylko jedna.

Ci, którzy obecnie sprawują mandat i pełnią ważną funkcję społeczną mają pewien przywilej. Są pokazywani przez media, angażowani przez dziennikarzy, sami mogą posługiwać się mianem „osoby publicznej”. To rzeczywiście spory zasób punktów, które sprawujący mandat ma na starcie – przed wyborami. To przewaga, którą wielu radnych traktuje jako swego rodzaju zapewnienie od losu, że inaczej być nie może – kolejna kadencja jest na 100 procent pewna. Pewność zjadła niejednego samorządowca.

Idziesz na żywioł

Pewien polityk, którego karierę obserwuję sprawował wysokie stanowisko w zarządzie jednego z samorządów. W prywatnej rozmowie wielokrotnie powtarzał, że prowadzi ciągłą kampanię reklamową. Czym była ta kampania? Ano wypowiedziami dla telewizji kablowej w kilku miastach, w składaniu życzeń telewidzom z okazji Świąt Wielkiej Nocy, czy z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Były też wypowiedzi komentujące festyny wiejskie, obchody i rocznice, a potem wszystko się ucięło. Czemu? Ten pan popełnił ten pierwszy błąd, ale popełnił też drugi. Żywiołowo „zalał” swoimi materiałami wyborczymi skrzynki pocztowe, zakleił płoty i ogrodzenia na drogach wjazdowych miasteczek i wsi. Można było odnieść wrażenie że ten kandydat rzeczywiście za zakrętem wyskoczy z lodówki. Pewność wygranej, pewność siebie i przekonanie o tym, że wyborcy „muszą” dać mu wysokie poparcie po raz kolejny, w połączeniu z nieprzemyślanym działaniem spowodowała, że ów pan nie miał już takiego poparcia jak poprzednio.

Zaczynasz za pięć dwunasta

„Czas spędzony na planowaniu nie jest czasem zmarnowanym” mawia moja znajoma. Zgadzam się, jeśli to jest planowanie, a nie oczekiwanie na odliczanie. Odliczanie, czyli ogłoszenie terminu wyborów. Jak się okazuje niestety to dzień, w którym znaczna większość ludzi, którzy myśleli wcześniej o kandydowaniu, podejmuje decyzję o starcie w wyborach. I właśnie wtedy rozpoczynają się przygotowania. Myślenie o tym – co tu zrobić, by poznało mnie jak najwięcej osób – bo przecież żeby wygrać potrzebne są głosy!

Tak jest, działania, które mogą zbudować sieć kontaktów, mogą sprawić że nawet nieznany kandydat stanie sie rozpoznawalny mogą przynieść pozytywny efekt, ale tylko wtedy, gdy zostaną podjęte odpowiednio wcześnie. Trzeba czasu, zaangażowania, planu i pokory, której nie ma niestety większość ubiegających się o mandat społeczny kandydatów.

Tekst ten jest wskazówką, albo poradą. Na pewno nie jest przestrogą – bo one nie działają w większości na tych, którzy są przekonani do swojej racji. Moja propozycja – załóż że popełniasz te błędy, jak większość kandydatów i zacznij działać już dziś. Nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę. Planuj i pracuj z kimś, mkto pomoże w trzeźwy sposób ocenić sytuację. I przede wszystkim, nie zakładaj, że twoje działania dziś są tak wspaniałe i niesamowite, że na pewno wygrasz.

Jacek Babiel

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory”

Audiobook WYGRAJ WYBORY

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY?

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie

Książka „Jak wygrać wybory?”

Jak wygrać wybory?

Bezpłatne szkolenie dla radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów – Jak wykorzystać Social Media w komunikacji z mieszkańcami?

Zdobądź zaproszenie  – Konferencja WYBORY LOKALNE  i zyskaj BONUS 500 zł na materiały wyborcze

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu