Chcesz, by mieszkańcy bardziej promowali Ciebie?

zaangażuj_mieszkańców; wygraj wybory, wiedza.e-babiel.com

Nie wszyscy wiedzą o co chodzi, ale gra jest warta poświęcenia nie tylko uwagi, ale także inwestycji czasowej.

Gdyby ktoś powiedział na początku kadencji, że wygrasz kolejne wybory samorządowe, to prawdopodobnie byłby to niesamowity prezent, w który trudno uwierzyć zwłaszcza wtedy gdy masz doświadczenie samorządowe i wiesz, że nikt nie może obiecać wygranej.

Zaangażuj mieszkańców do promocji gminy

Nie bez kozery temat pojawia się rok przed wyborami. Teoretycznie dziś mieszkańcy Twojej gminy lub miasta wiedzą co robisz, jakie masz sukcesy bo być może wydajesz gazetkę gminną, prowadzisz stronę internetową i może nawet macie założony oficjalny profil (fanpejdż) na Facebooku.

Oczywiście nie robisz tego sam, a w zasadzie teksty i posty publikują za Ciebie pracownicy Twojego samorządu. Może jest to dedykowana osoba, której zadaniem jest budowanie wizerunku miasta i gminy, a może jest tak, że pracownik odpowiedzialny za stronę internetową robi więcej rzeczy w Firmie. Z mojego doświadczenia wynika, że w większości gmin wiejskich i wiejsko-miejskich pracownicy samorządowi prowadzący strony www, serwisy i tworzący biuletyny gminne odpowiadają za szeroko pojętą promocję gminy, piszą wnioski, obsługują Radę Gminy, a nawet są związani z działami inwestycji. Powodów jest kilka. Po pierwsze pieniądze na etaty, po drugie niewiedza oraz niewłaściwa ocena potrzeb związanych z możliwościami jakie dają media gminne.

Te możliwości to sposób na zwiększenie zaangażowania mieszkańców gminy w jej promocję i działania dotyczące wszystkiego tego, co dzieje się wokół jednostki samorządowej oraz jej lidera.

Od dawna istnieje przeświadczenie o tym, że za promocję miasta, czy gminy odpowiada ktoś z działu promocji, ktoś kto pracuje w urzędzie, a co najwyżej może to być osoba z gminnego albo miejskiego ośrodka kultury. To jest przekonanie większości aktywnie działających i sprawujących władzę samorządowców.

Tymczasem z miastem i gminą powinno być tak samo jak z dobrą firmą. Za jej promocję powinni odpowiadać jej wszyscy pracownicy, a jeśli mowa o jednostce samorządowej to tu nie można się zatrzymać tylko na samych pracownikach! Trzeba pamiętać, że samorząd lokalny jest niczym bez mieszkańców. Tak więc nie tylko pracownicy ale i mieszkańcy!

Ale jak to zrobić?

Sposobów jest kilka. Można zaangażować mieszkańców w prace nad „mediami” samorządowymi. Można dać im narzędzia, które pomogą im i przybliżą ich do tego co robi się nie tylko w urzędzie gminy czy miasta, ale także na terenie całej jednostki samorządowej. Warto oczywiście pokazywać mieszkańców w mediach gminnych. Warto pokazywać ich twarze i ich pracę oraz jej efekty. Ale warto też zaangażować ich do tego, by razem z pracownikami gminnymi, urzędnikami samorządowymi razem tworzyli jej zawartość.

Wszyscy praktycznie mamy dziś aparat przy sobie. Smartfona używamy do robienia zdjęć i nagrywania filmów. Niestety większość tych zdjęć i filmów, które zostaną nagrane – zostaje w szufladzie i nikt ich nigdy nie widzi. Dlatego warto to zmienić.

Innym sposobem na zwiększenia zaangażowania mieszkańców w promocję jest wciągnięcie ich do wspólnych działań promocyjnych w social mediach: na Facebooku, Instagramie czy Tweeterze. Tu pole do popisu jest bardzo szerokie. A dzięki możliwościom interakcji z mieszkańcami oraz sympatykami samorządowe działania promocyjne mogą stać się trampoliną do zwiększenia zadowolenia mieszkańców z tego, że mieszkają i żyją w atrakcyjnym dla wielu obserwatorów terenie. Bo to działa tak, że im więcej pozytywnych informacji i wiadomości o gminie i mieście pokazują media, tym większe zadowolenie mieszkańców. A jak wiadomo, sukcesy lubimy wszyscy i bardziej jesteśmy skłonni przyznawać się nawet do nieswoich sukcesów (sukcesów naszych sąsiadów, czy znajomych z miasta albo gminy) i jest większa szansa na to, że jako zwykli użytkownicy będziemy więcej udostępniać i „lajkować” posty z naszego miasta i gminy – nawet, jeśli powstaną one na oficjalnej stronie urzędu.

Pomysłów na angażowanie mieszkańców w działania promujące sukcesy gminy i miasta oraz ich liderów jest wiele. Warto już dziś sięgać po gotowe narzędzia i wdrażać je nie tylko przed wyborami. Stała współpraca z mieszkańcami i stały kontakt, relacje oraz interakcje pomagają budować pozytywny wizerunek nie tylko miasta i gminy ale także jej lidera.

Kolejne podpowiedzi o tym JAK ANGAŻOWAĆ MIESZKAŃCÓW – już niebawem.

Więcej o wyborach i wygrywaniu znajdziesz na wiedza.e-babiel.com

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

Jacek Babiel

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu