Co robi Twój konkurent?

http://wiedza.e-babiel.com; jak wygrac wybory; kampania wyborcza; tajniki polityki; wygraj wybory; wybory do jst; konsultant polityczny; podcast wyborczy; e-babiel.com; wybory samorzadowe; kampania wyborcza; wybory jst; wybory lokalne; http://www.wyborylokalne.pl

Kiedy Paweł Piskorski mając 31 lat obejmował urząd Prezydenta Warszawy, wiele osób mówiło – jest za młody, nie ma szans na powodzenie, to musi się nie udać. Tak też było z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w Łomży, Mariuszem Chrzanowskim – ten kandydat po prostu był za młody.

Tyle, że Mariusz Chrzanowski wygrał wybory i został prezydentem Łomży, a to że był młody było jednym z ważniejszych powodów jego wygranej.

Zatrzymajmy się na chwilę. Czy dziś wiesz co robią Twoi konkurenci? Jesteś radnym, a może prezydentem. Albo jesteś społecznikiem, lokalnym działaczem i dopiero zastanawiasz się czy wystartować. I wcale nie myślisz o konkurentach, bo może nawet ich nie masz (tak myśli większość kandydatów – niestety).

Dopóki nie zdecydujesz się na start i na kandydowanie, to nie zobaczysz innych, którzy też myślą o tym by kandydować. Oni myślą, a niektórzy z nich nie tylko myślą, ale robią coś więcej! Dziś przykład radnego, który został prezydentem. Poważni kandydaci go zlekceważyli, a on wygrał wybory.

Young Star kontra Old Boy

Młodość ma swoje prawa – mówi znane powiedzenie. Można się z nim nie zgadzać, ale patrząc na przykład prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza, który w wieku 32 lat został prezydentem, można powiedzieć, że od tamtego czasu to miasto bardzo się zmieniło i rozwinęło. I właśnie dlatego Andrukiewicz ciągle od 2006 roku wygrywa.

Niestety, marka osobista to nie tylko czas kampanii wyborczej. Im więcej robisz, im więcej osób wie o tym co robisz, im więcej osób widzi to że jesteś aktywny i pożyteczny dla swojego miasta, gminy czy osiedla, tym większe szanse na to, że ludzie udzielą ci poparcia.

Tak? Rzeczywiście? Kandydaci na radnych , wójtów, prezydentów – są tacy uczynni i pełni obietnic, jak miesiąc przed wyborami?

Doświadczenie i chęci
Kandydat z doświadczeniem skonfrontowany z posłem z wieloletnim doświadczeniem byłym kandydatem na prezydenta Łomży, przegrywającym w mateczniku PiS. Tak było w 2010 roku, kiedy Mieczysław Czerniawski (SLD) wygrał z posłem Lechem Antonim Kołakowskim (PiS) – dodajmy – w bastionie Prawa i Sprawiedliwości!

Fakt, ważne jest to jak zaczynają politycy, z kim grają i kto ich wspiera, ale ważne jest też to, co robią sami politycy oraz to jak budują swoją markę osobistą. A jest to długi proces. Spotykasz się z ludźmi, mówisz do nich, oni cię zapamiętują albo nie. Spotykasz znanych ludzi, robisz sobie z nimi zdjęcia a potem – wykorzystujesz to jak możesz…

A kandydaci robią co mogą, by zwrócić uwagę na siebie. Czasami myślą nawet, że umieszczając śmieszne filmiki w Internecie, mogą wygrać wybory. Myślał tak nawet jeden z kandydatów na prezydenta Łomży w 2010 roku, mając nadzieję, że to może pozwolić zdobyć Ratusz. Czy to miało wpływ na wynik i to, że w końcu został prezydentem? Raczej nie! Choć było śmiesznym elementem przykuwającym uwagę młodego elektoratu.

Film prezentujący poparcie Mariusza Chrzanowskiego (w tamtym czasie był radnym) dla akcji Ice Bucket Challange. Wylej kubeł zimnej wody na głowę, by promować świadomość społeczną dotyczącą stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Wylaniu wody miało towarzyszyć wpłacenie pieniędzy na konta organizacji działających na rzecz chorych na ALS. Chrzanowski oblewając się powiedział o łomżyńskim Hospicjum, ale to nie jest najważniejsze. Pokazał, że dla sprawy jest w stanie coś zrobić – wylać wiadro z wodą.

Młody odważny?
Brian Tracy, znany guru sprzedawców, autor poradników dotyczących budowania relacji, komunikacji sprzedaży mówi, że Zaufanie + Relacje = Sprzedaż. I coś w tym jest. Będąc kandydatem – nawiązujesz kontakt z wyborcami. Czy jest on szczery – jak bardzo? Czy ludzie ci ufają na podstawie tego co widzą, słyszą, widzą co zrobiłeś i mówisz, że zrobisz? Czy kupią ciebie? To nie zależy ostatecznie opd wyborców i kupców, ale także od sprzedawców. A są nimi kandydaci, którzy w budowani marki często są słabi i nieudolni. Nie starają się zbyt bardzo o nasze głosy, wiedząc, że niewiele osób idzie głosować. Więc tym łatwiej jest wygrać.

Jeśli wiara jest nadzieją, to refleksja jest wyrocznią, i widać ją przy urnach. Budować swoją markę można ciągle, albo tylko od wyborów do wyborów. Wiara kandydatów, że zdjęcia i filmy publikowane na portalach społecznościowych pomogą wygrać wybory – jest niestety złudna. W czasie kampanii wyborczej, ale nie tylko, warto mieć kontakt z rzeczywistością i z ludźmi w realu, bo to oni glosują. Same lajki nie wystarczą. Mariusz Chrzanowski z PiS spotkał się w drugiej turze z Mieczysławem Czerniawskim (SLD). Wygrał, bo miał poparcie ludzi, a jego konkurenci go zignorowali i zlekceważyli. Chrzanowski pracował, spotykał się z ludźmi i dotarł do nich, przekonał ich i w konsekwencji dostał więcej głosów.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jako prezydent zachowujesz się inaczej niż wtedy kiedy byłeś tylko osiedlowym liderem, czy radnym. Teraz spotykasz się z marszałkami, premierami, prezesami partii, a może nawet prezydentami innych miast czy też państw. Pamiętaj, tak jak Ty teraz będąc wójtem, czy burmistrzem – inni kiedyś mieli taką samą sytuację – teoretycznie było im łatwiej.

Lustereczko powiedz…

I jeszcze jedno! Kiedy rozmawiam zwłaszcza z wójtami, czy prezydentami – oni mówią – on ma więcej czasu, ona pracuje w terenie, ja nie mam kiedy prowadzić kampanii, nie mam jak spotykać się z ludźmi. I to prawda! Sprawując funkcje publiczne nie ma za dużo czasu na myślenie o bierzących działaniach PR. Nie ma dystansu do swoich działań, a bliscy pracownicy, zaangażowani emocjonalnie w swoje i Twoje działania nie zobaczą tego, co często widać z boku. Tu jest miejsce na kogoś niezależnego, kto będzie mógł pomóc zobaczyć to, czego nie widzą inni. To jest miejsce dla doradcy i konsultanta politycznego. Ale jak to zwykle bywa, w ostatniej chwili to ani konsultanci, ani doradcy, ani najpiękniejsze reklamy nie pomogą. Trzeba zacząć działać już dziś!

Jeśli myślisz, że Twoimi konkurentami w nadchodzących wyborach będą ci, którzy startowali dotychczas, to prawdopodobnie się zdziwisz. Z pewnością kontrkandydatów będzie więcej.

Jacek Babiel

 

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

 

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu