Dodawaj nieznajomych do znajomych

http://www.wiedza.e-babiel.com

Ile głosów potrzebujesz, by zostać radnym? Dziś piszę o radnych (choć sprawa dotyczy także wójtów, burmistrzów i prezydentów).

A więc jeśli jesteś radnym to pewnie pamiętasz ile głosów potrzebowałeś, by zostać radnym. Piszę dziś o tym, bo pamiętam, jak kilka razy rozmawiając z kandydatami na radnych przekonywałem ich do przemyślenia przed startem z jakiej listy wystartują.

Kamil Durczok, Tamara Bieńkowska, Mirosław Oczkoś, Rahim Blak, Daniel Bossy, Jacek Babiel, Grzegorz Turniak, wiedza.e-babiel.com; jak wygrac wybory; kampania wyborcza; tajniki polityki; wygraj wybory; wybory do jst; konsultant polityczny; podcast wyborczy; e-babiel.com; wybory samorzadowe; kampania wyborcza; wybory jst; wybory lokalne; http://www.wyborylokalne.pl

Jak się okazuje zwłaszcza początkujący kandydaci, ci którzy nigdy jeszcze nie startowali w wyborach samorządowych – niestety nie pamiętają o tym, że sam wynik wyborczy i duża liczba głosów nie daje pewności, że kandydat zostanie radnym.

Próg wyborczy

Jest swego rodzaju blokadą. Obowiązuje zarówno w wyborach do Sejmu, jak też w wyborach samorządowych. Jego wprowadzenie miało na celu zablokowanie możliwości wejścia do organów władzy przedstawicieli ugrupowań marginalnych, czyli takich, które nie mają szerokiego poparcia społecznego.

By zostać radnym musisz mieć jak najwięcej głosów, ale nie bez znaczenia jest też fakt z jakiej listy wystartujesz. Pamiętam jak pewien znajomy kandydat ubiegał się o mandat radnego w mieście na prawach powiatu. Wystartował z komitetu obywatelskiego, który wystawił kandydatów na radnych we wszystkich okręgach w mieście. Komitet wystawił też kandydata na prezydenta miasta.

Ostatecznie ów znajomy kandydat zdobył więcej głosów niż kandydat na prezydenta, a swoimi głosami mógłby obdzielić innych kolegów i koleżanki z listy, ale jego lista nie zebrała wystarczającej liczby głosów we wszystkich okręgach – kandydaci z list nie przekroczyli pięć procent głosów łącznie i kandydat przepadł – mimo iż dostał najwięcej głosów.

Od 2011 roku od wprowadzenia Kodeksu wyborczego w wyborach do samorządu terytorialnego radni gmin byli wybrani w jednomandatowych okręgach wyborczych za wyjątkiem miast na prawach powiatu – tam radni byli obsadzeni zgodnie z zasadą proporcjonalności.

Dodawaj nieznajomych

Zadasz pytanie po co dodawać nieznajomych do znajomych? Powód jest prosty – chcesz wystartować, to będziesz potrzebować głosów. Nie jesteś w stanie poznać wszystkich wyborców, a Twoi znajomi z osiedla to za mało. Możesz mieć „znajomych” więcej, choćby na Facebooku – i właśnie do nich możesz docierać bezpośrednio. Ale pamiętaj – zrób to przed wyborami, bo w czasie kampanii wyborczej będzie za późno. Wszyscy będą chcieli tak samo dotrzeć do „znajomych”, by zyskać ich uwagę, zainteresowanie i ich głosy.

Jacek Babiel

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

 

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu