Ile jest warta Twoja przyszłość?

jak wygrac wybory; kampania wyborcza; tajniki polityki; wygraj wybory; wybory do jst; konsultant polityczny; podcast wyborczy; e-babiel.com; wybory samorzadowe; kampania wyborcza; wybory jst; wybory lokalne; http://www.wyborylokalne.pl

Pierwsze wybory, w których pracowałem z tym kandydatem wygraliśmy w drugiej turze. To było jasne że będzie druga tura od samego początku, bo kontrkandydatów ubiegających się o fotel prezydenta było aż dziesięciu. W drugiej kampanii, tej związanej z reelekcją nie pracowałem już z kandydatem. Był tak pewny swojej pozycji! Niestety przegrał wybory. Doradca, którego zatrudnił kandydat tym razem, zaczął pracę za późno.

Zaczyna się od sukcesów nie tylko wyborczych, ale tych związanych z działalnością społeczną, publiczną, zarządczą. Przychodzi to naturalnie. Do każdego bez wyjątku.

Są jednak tacy, którzy w międzyczasie dostaną jakimś kijem w głowę, albo przez splot zdarzeń pojawi się w otoczeniu ktoś, kto przekona, że warto popracować więcej. I nie chcę tu mówić tylko o kampanii wyborczej, bo to nie o to chodzi, by dwa dni po ogłoszeniu wyborów zabrać się do pracy, bo wtedy będzie wiadomo, że za dwa miesiące będzie wszystko pozamiatane.

Co gubi kandydatów?
Pytam o przyszłość bo to co będzie z Tobą po tym jak zostaną ogłoszone kolejne wyniki wyborów jest ściśle związane z tym co zrobisz dziś i jutro. I choć znam polityków, którzy mówią, że prowadzą ciągłą kampanię wyborczą to jestem przekonany, że oni wcale nie rozumieją o co w tym wszystkim chodzi. Bo jak określić sytuację, kiedy taki prowadzący „stałą kampanię” nie zostaje prezydentem miasta mimo iż starał się o urząd kilka razy? Niestety drogie panie i panowie, to że pojawiacie się w serwisach internetowych jako bohaterowie artykułów nie oznacza, że ludzie będą na was głosować. Więcej, może się okazać, że te materiały dziennikarskie, zdjęcia, nagrania w których „gracie pierwsze skrzypce” przecinając wstęgę wcale nie przysparzają wam większej popularności. Bo może wasi mieszkańcy was nie zobaczą, nie dowiedzą się o tym co robicie, a jak już się nawet dowiedzą, to sukcesy przypisane zostaną komu innemu.

Ta przyszłość rysowana z perspektywy dnia w którym ogłaszane są wyniki wyborów jest impulsem zwłaszcza dla tych, którzy nie wygrywają wyborów. Dla tych, którzy ponownie nie zostają wybierani na radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów. Nie raz słyszałem tłumaczenia o tym, że będąc wójtem ktoś miał mniej czasu niż konkurenci na prowadzenie działań, że nie było jak się przygotować bo brakowało czasu, możliwości i ludzi.

I tu chcę zatrzymać Twoją uwagę drogi czytelniku. Jeśli sprawujesz funkcję publiczną i pobierasz dietę radnego, albo może kierujesz jednostką samorządu lokalnego – zapytam wprost – ile pieniędzy i czasu przeznaczasz na to, by ponownie wygrać wybory? Nie mówię tu o pieniądzach publicznych, ale o Twojej wypłacie. O Twoich pieniądzach i Twoim czasie.

Pewniak przegrywa?
Wiem, że te słowa nie są atrakcyjną i przyciągającą wizją. Wolimy raczej pozytywnie rozpatrywać wyniki naszych zmagań z przyszłością i odkładać wiele spraw „na jutro”. Ale akurat w przypadku kampanii wyborczych jest taka zasada – im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie Ci później. I odwrotnie – im później zaczniesz pracować (nie sam, ale z ludźmi), tym trudniej będzie Ci w czasie przedwyborczym.

Co zrobić, by zwiększyć szanse na wygraną? Po pierwsze zacząć pracę z kimś, kto nie jest uzależniony od Twoich decyzji służbowych. Ludzie boją się powiedzieć nam prawdę w obawie o konsekwencje, które potem mogą ich mimowolnie dotknąć. Wiedząc, że dwór jest zależny od króla chcą być dobrymi dworzanami. Oni dbają o swoją pozycję w organizacji, dlatego szczerość w ich wykonaniu zawsze jest ukierunkowana ich interesem. Twój interes jako zarządzającego jednostką to otrzymanie prawdziwego obrazu sytuacji. A taki obraz może dostarczyć tylko osoba, która będzie mieć dystans do Twojej codzienności i Twojego otoczenia. To właśnie dlatego warto pracować z doradcami i konsultantami.

Jacek Babiel

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu