Kampania na żywo

Choć piszę ten tekst w czasie, gdy w Stanach Zjednoczonych kampania wyborcza dobiega końca, to pomysł o którym dziś przeczytasz z pewnością Ci sie spodoba.

By zwrócić uwagę wyborców wcale nie trzeba wielkich pieniędzy, a często wystarczy wyobraźnia, chęć działania i trochę wsparcia od ludzi, którzy mogą Ci pomóc w prowadzeniu kampanii wyborczej. Ale jak zwykle, zanim zaczniesz myśleć o wygranej chcę zwrócić Twoja uwage na jedną rzecz. Pamiętaj, planowanie to domena mistrzów. Mistrzowie kreatywnego szycia na ostatnią chwilę często zostają w tyle. Dlatego kiedy rozmawiam o wyborach i prowadzeniu kampanii wyborczej, mówie że pierwsza sprawa to plan i ludzie. Potem dopiero realizacja.

Dzis chcę powiedzieć o dwóch bardzo prostych sposobach, które mogą pozwolić Ci (kandydatowi) lub ludziom z Twojego komitetu wyborczego wspieranie Twojej kandydatury i promocję w sieci. Nie od dziś wiadomo, że królami internetu sa blogerzy, którzy w coraz większym stopniu kreują marki, produkty, usługi i trendy. I nawet jeśli nie masz za sobą wsparcia blogerów, to możesz stworzyć własne medium, dzięki któremu przekazy ze spotkań wyborczych będą mogły trafic do sporej ilości osób – twoich potencjalnych wyborców.

Zorganizuj sam relację na żywo
Nadawanie na żywo to nadal marzenie wielu polityków, którzy w telewizji upatrują swoich szans na „wielką” promocję. I choć jest w tym sporo prawdy, że telewizja daje rozgłos i ma duży zasięg, to coraz częściej jednak przegrywa z przekazem internetowym, który może docierać nie tylko w czasie rzeczywistym, ale także w formie wideo do odtworzenia.

I właśnie na tej formie przekazu chcę sie dziś skupić. W zasadzie bez wiekszych pieniędzy możesz zorganizować relacje na żywo z przemówienia, eventu wyborczego, konferencji prasowej, czy akcji zorganizowanej ad-hoc. Nie trzeba kamer ani studyjnych świateł.

Wystarczy smartfon ustawiony na statywie albo w jakimś nieruchomym miejscu. Wiem, brzmi jak pomysł z filmu o pomysłowym dobromirze, ale chcę zwrócić uwagę zwłaszcza tych, którzy praktycznie nie mają szans na zwrócenie uwagi na swoje wydarzenia i eventy kampanijne wśród dziennikarzy z dużych stacji radiowych i telewizyjnych.

A warto pamiętać, że w Polsce mamy prawie 3 tysiące gmin, około 300 powiatów i 16 województw. Dziennikarze nawet gdyby chcieli pojawic sie na każdym wiecu wyborczym w każdej gminie, to nie starczyłoby czasu na publikację tego na antenach tych mediów.

Dlatego alternatywa może być zwykły smartfon z dostepem do internetu. Trzeba mieć swoje konto na Youtube albo na Facebooku. Oba portale dają możliwość poprowadzenia i emitowania relacji na żywo. Co więcej, oprócz nadania relacji na żywo w serwisie zostaje takż dodatkowo materiał, który można potem wykorzystac i rozesłać do znajomych, zwolenników, lub ludzi z listy adresowej, by oni tez promowali nagranie w sieci.

Tak więc nie tylko nadawanie, ale takż epóźniejsze wykorzystanie materiału jest dodatkowym bonusem. Trzeba jednak odwagi, by „wejść” w relacje na żywo, gdyż jest to swego rodzaju test. Jesli jesteś gotowy na to, by potem dzielić sie tym materiałem to warto to zrobić i mieć dodatkowy content. Dodam, że niewiele osób jest w staie spotykać sie z kandydatem (nie ważne jakie to wybory) więcej niż raz, dwa razy. Ale samo obejrzenie i udostepnienie materiału jest o wiele łatwiejsze i bardziej wychodzi naprzeciw sympatykom, którzy mając do dyspozycji materiał wideo podzielą sie nim z innymi użytkownikami w sieci.

Ciekawe jest to, że nie tylko Ty możesz nadawać relację na żywo. Mogą to robić także Twoi sympatycy. Wystarczy ich do tego zachęcić. Niech używają swoich smartfonów i tabletów i „puszczają” w sieć filmy z Twoimi przemówieniami i filmy ze spotkań.

Jacek Babiel

Więcej o kampanii wyborczej:

  • jak zdobywać głosy w ostatniej chwili?
  • jak prowadzić kampanie wyborczą?
  • co to znaczy mieć kontakt z wyborcami?
  • jak wygrać wybory?
  • jak Barack Obama wygrał wybory?

Jak przeprowadzić transmisje na żywo:

 

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

 

Zdobądź zaproszenie  – Konferencja WYBORY LOKALNE  i zyskaj BONUS 500 zł na materiały wyborcze