#Kandydaci2020 na falstarcie

Teoretycznie kampanię wyborczą zgodnie z przepisami polskiego prawa kandydaci mogą prowadzić dopiero od momentu ogłoszenia terminu wyborów. Tak mówi prawo, ale rzeczywistość jest całkiem inna. Duda, Kosiniak-Kamycz, czy Kidawa-Błońska już od dawna prowadzili kampanię wyborczą.

U nas jest zupełnie inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie około 1,5 roku przed końcem prezydentury zaczyna się walka o kolejną kadencję. Wszyscy wiedzą, że urzędujący prezydent stara się o ponowny wybór, a w konkurencyjnej partii (tym razem to Demokraci) organizowane są prawybory i rok przed wyborami nikt nie ukrywa, że będzie ubiegać się o prezydenturę.

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Kuleszach Kościelnych (podlaskie) – 27 listopada 2019r.

Nie ma owijania w bawełnę, nie ma mówienia, że będzie kandydatem, że niebawem zacznie kampanię – choć już kandydat jeździ, spotyka się z wyborcami, jest pokazywany w rankingach.

Fot. z Fanpejdża Władysława Kosiniaka-Kamysza z 2 lutego 2020r. – w tle oficjalny hashtag kampanii

Tak samo z pieniędzmi – u nas pieniądze na kampanię można zbierać dopiero po ogłoszeniu terminu wyborów (a więc od 5 lutego 2020). Czemu tak? Czemu nie pozwolić kandydatom tak jak za oceanem zbierać kasy ciągle? Czemu wszyscy nadal musimy przymykać oko na oficjalne basztami kampanii wyborczych, które pojawiają się na samochodach, busach, czy na ściankach reklamowych na tle których zdjęcia i wywiady robią kandydaci?

Kto zaczął, ten zyskał?
Chyba jest to gra na przetrzymanie – rządzący zawsze mają plusa od mediów (nie tylko od tych publicznych), bo w ramach wykonywania swoich obowiązków są i tak pokazywani w mediach. A tymczasem nowi kandydaci, którzy dopiero zamierzają wejść na scenę kandydatów do prezydentury – czekają do ostatniej chwili.

Co robić mimo iż inni łamią prawo, a PKW otwarcie mówi, że nie ma mechanizmów, by zdyscyplinować komitety wyborcze?

Dobra kampania wyborcza
Po pierwsze dobrze przygotować zaplecze, zorganizować struktury w terenie, przeszkolić ludzi – by wiedzieli co mają robić już od pierwszego dnia kampanii. Wolontariusze wspierający kandydata muszą wiedzieć jak wykorzystywać media społecznościowe i inne media do tego, by wspierać swojego kandydata. Muszą wiedzieć co mogą a czego im nie wolno.

Zapis z czatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Fanpejdża Platformy Obywatelskiej 3 lutego 2020r. – w tle oficjalny hashtag kampanii

A wpadki kampanijne? Zdarzają się wszystkim – trzeba tylko wiedzieć jak je wykorzystać. Czasem ze swoich błędów można też zrobić użytek.

Jacek Babiel

Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz wygrać wybory?

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu