Kandydaci w wyborach prezydenckich 2020 na falstarcie

Teoretycznie kampanię wyborczą zgodnie z przepisami polskiego prawa kandydaci mogą prowadzić dopiero od momentu ogłoszenia terminu wyborów. Tak mówi prawo, ale rzeczywistość jest całkiem inna. Duda, Kosiniak-Kamycz, czy Kidawa-Błońska już od dawna prowadzili kampanię wyborczą.

Wybory prezydenckie w Polsce

U nas jest zupełnie inaczej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie około 1,5 roku przed końcem prezydentury zaczyna się walka o kolejną kadencję. Wszyscy wiedzą, że urzędujący prezydent stara się o ponowny wybór, a w konkurencyjnej partii (tym razem to Demokraci) organizowane są prawybory i rok przed wyborami nikt nie ukrywa, że będzie ubiegać się o prezydenturę.

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Kuleszach Kościelnych (podlaskie) – 27 listopada 2019r.

Nie ma owijania w bawełnę, nie ma mówienia, że będzie kandydatem, że niebawem zacznie kampanię – choć już kandydat jeździ, spotyka się z wyborcami, jest pokazywany w rankingach.

Fot. z Fanpejdża Władysława Kosiniaka-Kamysza z 2 lutego 2020r. – w tle oficjalny hashtag kampanii

Tak samo z pieniędzmi – u nas pieniądze na kampanię można zbierać dopiero po ogłoszeniu terminu wyborów (a więc od 5 lutego 2020). Czemu tak? Czemu nie pozwolić kandydatom tak jak za oceanem zbierać kasy ciągle – to pytanie retoryczne.

Wszyscy nadal musimy przymykać oko na „oficjalne” wydatki kampanii wyborczych, choć wszyscy wiedzą, że to fikcja. Wydatki oficjalne to jedno a te, których nie zalicza się do wydatków to drugie.

Kto zaczął, ten zyskał? Chyba jest to gra na przetrzymanie – rządzący zawsze mają plusa od mediów (nie tylko od tych publicznych), bo w ramach wykonywania swoich obowiązków są i tak pokazywani w mediach. A tymczasem nowi kandydaci, którzy dopiero zamierzają wejść na scenę kandydatów do prezydentury – czekają do ostatniej chwili.

Co robić mimo iż inni łamią prawo, a PKW otwarcie mówi, że nie ma mechanizmów, by zdyscyplinować komitety wyborcze?

Dobra kampania wyborcza

Po pierwsze dobrze przygotować zaplecze, zorganizować struktury w terenie, przeszkolić ludzi – by wiedzieli co mają robić już od pierwszego dnia kampanii. Wolontariusze wspierający kandydata muszą wiedzieć jak wykorzystywać media społecznościowe i inne media do tego, by wspierać swojego kandydata. Muszą wiedzieć co mogą a czego im nie wolno.

Zapis z czatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Fanpejdża Platformy Obywatelskiej 3 lutego 2020r. – w tle oficjalny hashtag kampanii

A wpadki kampanijne? Zdarzają się wszystkim – trzeba tylko wiedzieć jak je wykorzystać. Czasem ze swoich błędów można też zrobić użytek.

Jacek Babiel

Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz wygrać wybory?

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu