Ciągle mało kobiet w mediach i polityce

tylko dla kobiet, kampania wyborcza kobiet, polityka jest kobietą, kobieta polityk, jak zostać polityczką, kobiety w mediach, kobiety w lokalnej polityce, wybory kobiet

Dlaczego jest tak, że za każdym razem, kiedy dotyka się tematu równości zauważyć można tylko jej brak? Mało kobiet w polityce i mało kobiet w mediach.

Od dawna mówi się o równouprawnieniu i dysproporcjach między tym ile jest kobiet i mężczyzn w spółkach Skarbu Państwa, w zarządach, w polityce. Także w mediach.

W kolejnym raporcie przygotowanym przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów opublikowanym na przełomie sierpnia i września 2021 roku można wyczytać, że nadal do równości w ilości pokazywanych w mediach kobiet i mężczyzn jest daleko. 

I choć w samym raporcie zauważono więcej przedstawicielek płci żeńskiej w roli prowadzących wydania serwisów informacyjnych to nadal nie zmienia się za bardzo udział procentowy kobiet i mężczyzn w serwisach informacyjnych.

Okazuje się, że protesty kobiet i środowisk działających na rzecz budowania równości w społeczeństwie polskim niewiele zmieniły. Zarówno w zakresie postrzegania samej równości mężczyzn i kobiet, ale także w zakresie procentowego pokazywania i przekazów w mediach.

Kobiety w mediach

Analiza udziału obecności mężczyzn i kobiet w głównych wydaniach trzech najpopularniejszych serwisów informacyjnych w Polsce (Wydarzenia Polsatu, Fakty TVN i Wiadomości TVP1) nie pokazała znacznej zmiany w stosunku do pierwszych miesięcy 2021 r. Zdecydowanie częściej w materiałach dziennikarskich zamieszczano wypowiedzi mężczyzn (74%). Liczba komentarzy udzielanych przez kobiety była o 5 819 niższa i stanowiła 26% wszystkich wypowiedzi. 

Co ciekawe, badanie pokazało, że w II kwartale 2021 roku we wszystkich głównych wydaniach serwisów informacyjnych widoczna była znaczna dysproporcja pomiędzy liczbą kobiet i mężczyzn wypowiadających się w materiałach dziennikarskich. Średni udział procentowy kobiet komentujących bieżące wydarzenia dla wszystkich analizowanych programów wyniósł 25%. Poniżej tego poziomu jako jedyne znalazły się Wiadomości TVP, w których 78% wszystkich wypowiedzi należała do mężczyzn. Nieco wyższy był udział kobiet w Wydarzeniach Polsatu (29%). 

Badanie PRESS-SERVICE w drugim kwartale 2021 roku pokazało, że kobiety, wypowiadające się w głównych wydaniach programów informacyjnych, to uczennice i studentki – 52%, respondentki (niejednokrotnie anonimowe) – 51% oraz nauczycielki – 48%. Stosunkowo często zabierały także głos ofiary i pokrzywdzone – 45%, a także działaczki społeczne – 40%. Wypowiadający się mężczyźni, to przedstawiciele stanu duchownego – 96%, politycy – 87%, a także sportowcy – 86%. Dużą grupę stanowili także dziennikarze – 83% oraz eksperci – 80 %. 

Kobiety w polityce

Badanie pokazało, że w drugim kwartale 2021 roku lista dziesięciu najczęściej wypowiadających się kobiet ograniczała się wyłącznie do polityczek. Spośród kobiet podpisanych imieniem i nazwiskiem, najczęściej wypowiadała się marszałkini Sejmu Elżbieta Witek, która komentowała przede wszystkim kwestie związane z organizacją wyborów kopertowych, założeniami Polskiego Ładu, czy działaniami opozycji. Wypowiedzi marszałkini Sejmu najczęściej cytowane były w Wiadomościach – polityczka pojawiła się w 19 materiałach. 

Natomiast wśród dziesięciu najczęściej wypowiadających się mężczyzn znaleźli się wyłącznie polscy politycy. Najczęściej pojawiającymi się mężczyznami byli przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy oraz posłowie opozycji. 

Politykiem, który regularnie zabierał głos w głównych wydaniach programów był premier Mateusz Morawiecki, komentujący między innymi założenia Polskiego Ładu, organizację Narodowego Programu Szczepień oraz sytuację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Wypowiedzi premiera najczęściej cytowane były w Wydarzeniach (96 materiałów). 

Dlaczego jest mało kobiet?

Po pierwsze, to nie tylko od mężczyzn zależy to, że jest mało kobiet w mediach i w polityce. Samo badanie przeprowadzone przez PRESS-SERVICE pokazało, że do komentowania polityki zapraszani są liderzy zauważalni nie tylko z racji tego, że są mężczyznami, ale m.in. dlatego, że pełnią określone funkcje w rządzie albo w partiach politycznych. Badanie nie pokazało jednak tego, że za dziennikarzami i dziennikarkami występującymi w mediach, w serwisach informacyjnych stoją decydenci (wydawcy, szefowie anten albo szefowie programów informacyjnych).

Próbując odpowiedzieć na pytanie dlaczego kobiet jest mniej w mediach, trzeba wrócić do pytania o to, dlaczego kobiet jest mniej w polityce. Jednym z najważniejszych powodów jakie zauważam od lat nie jest to, że nie ma przepisów to regulujących. Powodem jest brak chęci, brak walki i brak dobrej strategii działań samych kandydatek. Jest to oczywiście wielkie spłycenie tematu, ale rok 2021 to kolejny rok w którym można usłyszeć hasła „Polska jest kobietą”, „polityka jest kobietą” itp. Te i podobne hasła niestety nie zwiększają liczby wyborców, ani wewnątrz w partii w walce o stanowisko lidera partii ani w wyborach samorządowych, czy parlemantarnych. Konsekwencją słabych strategii wyborczych kandydatek są słabsze niż większości mężczyzn wyniki mężczyzn, którym z pewnością potem łatwiej jest walczyć o „stołki” władzy. Sam stołek jednak to nie wszystko.

Warto popatrzeć na świat oczami dziennikarek i dziennikarzy. Zapomnijmy na chwilę o wydawcach i szefach programów informacyjnych, którzy mogą sugerować potencjalnych rozmówców. Tym dziennikarkom i dziennikarzom wcale łatwiej nie jest porozmawiać z premierem rządu, niż z liderką partii. Wręcz przeciwnie. Szefa rządu łatwiej spotkać i nagrać na konferencji prasowej, ale już trudniej namówić na „setkę” do serwisu popołudniowego, czy wieczornego. A dziennikarce i dziennikarzowi wcale nie musi być fajniej spędzać czas na szukaniu tej czy innej konkretnej wypowiedzi w związku z płcią rozmówcy – dziennikarstwo to sztuka docierania do różnych stron barykady i różnych opinii. A najbardziej atrakcyjne są opinie tych znanych liderów. Powiem otwarcie – bez względu na to kto je sprawuje, mężczyzna, czy kobieta.

Więcej kobiet

To, że jest mniej kobiet w mediach, mniej komentujących sprawy polityczne i społeczne jest związane z tym, że mniej kobiet jest w ogóle w polityce. Żeby zmienić statystykę, trzeba najpierw zmienić taktykę i strategie: działania, kandydowania i promocji samych kobiet, których w wielu miejscach jest sporo więcej niż mężczyzn. Same hasła „mężczyźni zawłaszczyli sobie to poletko” to za mało. Warto zobaczyć więcej.

Szerzej. Spojrzeć z perspektywy wyborcy – kobiety i mężczyzny. Wyniki obserwacji dopełnione wynikami badań, takich jak to przeprowadzone przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów „Udział kobiet w debacie publicznej na podstawie telewizyjnych serwisów informacyjnych” mogą być podpowiedzią zwłaszcza dla kobiet, których na razie jest stanowczo za mało. Nie tylko w telewizji. Nie tylko w mediach. W polityce, gospodarce, w sporcie i innych dziedzinach życia społecznego Polski.

Jacek Babiel

Grafiki użyte w tekście pochodzą z Raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów „Udział kobiet w debacie publicznej na podstawie telewizyjnych serwisów informacyjnych”, Raport medialny, II kwartał 2021.

Więcej ciekawych materiałów nt. skutecznych kampanii wyborczych:

1. Kurs wideo „Jak wykorzystać Facebooka w kampaniach wyborczych?„. Jeśli chcesz zwiększać zasięgi, nie masz budżetu na reklamy i chcesz w bezpłatny sposób docierać do wyborców – dzięki temu kursowi dowiesz się co publikować, by zwiększać zaangażowanie wyborców, jakich narzędzi używać, by bezpłatnie docierać do większej ilości mieszkańców Twojej gminy lub miasta i jakich bezpłatnych narzędzi używać, by tworzyć atrakcyjnie wyglądające grafiki i zdjęcia.

2. Audiobook „Kampania wyborcza – wygraj wybory„. Jest to materiał audio, który możesz słuchać w dowolnym miejscu. W audiobooku znajdziesz podpowiedzi dotyczące przygotowania się do startu w wyborach.

3. Konsultacje wyborcze – W formie wideokonferencji (lub telekonferencji). Konsultacje są przeznaczone dla wszystkich osób, które zamierzają albo prowadzą już kampanię wyborczą, zamierzają wystartować w uzupełniających lub ponownych wyborach.

4. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program

5. Reklama polityczna na Facebooku

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu