Kobiety w polityce

Jesteś kobietą i chcesz wygrać wybory? Zastanawiasz się, czy twoja kampania powinna się różnić od kampanii wyborczej mężczyzn? Jak wygrać wybory będąc kobietą?

Kobiety w polityce. Jest ich mniej niż mężczyzn. Powodów jest wiele, ale jednym, głównym i najważniejszym jest – decyzja – wejść do tego świata, czy pozostać na jego peryferiach.

Za każdym razem, kiedy pracuję z kandydatką ubiegającą się o funkcję wójta, burmistrza czy prezydenta jest ta sama historia. Padają pytania „jak się odróżnić?”, „co robić?”, „co mówić?” i „do kogo?”. Być może mi jako doradcy jest łatwiej zauważyć te problemy, których nie widzą kandydatki – moje klientki – dlatego, że ja jestem mężczyzną i zazwyczaj widzę wszystko z pewnej perspektywy, z boku, z dystansu. Widzę te błędy, które popełnia większość kandydujących kobiet. Widzę błędy polegające na niewłaściwych założeniach już na samym początku kampanii prowadzonych przez kobiety, które mierzą się z mężczyznami. Widzę finiszowanie kandydatek, które po ogłoszeniu werdyktu mówią „im było łatwiej, albo „oni mieli więcej”.

Jak kobiety wygrywają wybory?

Widzę też wygrywające kobiety i widzę kobiety, których sukces jest porażający dla konkurentów. Widzę ich oczy i złość oraz bezradne zwątpienie, które można odczytać w łatwy sposób „jak jej to się udało?”.

Tyle, że w odróżnieniu od tych przegranych, te wygrane nie zostawiają nic (albo niewiele) losowi. Ich działania nie są loteria i chaosem niezaplanowanych, przypadkowych działań.

Wybory kobiet

Najczęściej jednak, największym problemem kandydatek, które startują w wyborach jest ich świeżość, brak rozeznania w lokalnej polityce, brak stabilnej sytuacji osobistej i łączenie na raz zbyt wielu funkcji. Oczywiście świeżość (nowa osoba wchodząca do polityki) – to duży atut. Niestety kandydatki często nie umieją wykorzystać tego atutu i staje się on dla nich sporym obciążeniem.

Kobiecy punkt widzenia

Wiele lat temu pogłębiając wiedzę z zakresu marketingu politycznego analizowałem powody, dla których tak mało kobiet decydowało się na wejście do świata polityki. W tamtym czasie przeanalizowałem te powody łącząc z wynikami kobiet, które weszły już do aktywnego świata polityki.

Z przykrością muszę stwierdzić, że analizowane przeze mnie kandydatki w wielu wypadkach miały bardzo okrojoną ofertę dla wyborców. Wiele z nich nadmiernie skupiało swoją uwagę na wybranych grupach społecznych, jednocześnie ignorując pozostałe (które przecież też są elementem tortu wyborczego).

Jacek Babiel

Masz zamiar wystartować w najbliższych wyborach? Jesteś kobietą i myślisz o tym, by ubiegać się o funkcję wójta, burmistrza, czy prezydenta? A może chcesz zasiadać w Sejmie, Senacie albo Europarlamencie?

  1. Analizator Wyborczy Facebooka – pozwala sprawdzić wydatki na reklamę Twojego konkurenta
  2. Zanim zdecydujesz o starcie w wyborach – zobacz
  3. Kurs wideo „Jak wykorzystać Facebooka w kampaniach wyborczych?„. Jeśli chcesz zwiększać zasięgi, nie masz budżetu na reklamy i chcesz w bezpłatny sposób docierać do wyborców – dzięki temu kursowi dowiesz się co publikować, by zwiększać zaangażowanie wyborców, jakich narzędzi używać, by bezpłatnie docierać do większej ilości mieszkańców Twojej gminy lub miasta i jakich bezpłatnych narzędzi używać, by tworzyć atrakcyjnie wyglądające grafiki i zdjęcia.
  4. Audiobook „Kampania wyborcza – wygraj wybory„. Jest to materiał audio, który możesz słuchać w dowolnym miejscu. W audiobooku znajdziesz podpowiedzi dotyczące przygotowania się do startu w wyborach.
  5. Konsultacje wyborcze – W formie wideokonferencji (lub telekonferencji). Konsultacje są przeznaczone dla wszystkich osób, które zamierzają albo prowadzą już kampanię wyborczą, zamierzają wystartować w uzupełniających lub ponownych wyborach.
  6. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program
  7. Reklama polityczna na Facebooku

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu