Młodzież głosuje! Młodzież startuje – młodzież wygrywa!

młodzież głosuje, młodzież startuje, młodzi w kampanii wyborczej, jak wygrać wybory, www.wiedza.e-babiel.com

Tak! Sytuacja się zmieniła i ci, którzy stawiają tylko na „twardy”, „wiekowy” elektorat w wyborach szybko się przekonają, że media, zwłaszcza te elektroniczne pomagają.

W połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy uczyłem się jeszcze w Technikum Budowlanym, razem z grupą znajomych założyliśmy Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Łomżyńskiego. W tamtym czasie, kiedy Polska miała jeszcze 49 województw, powstało takich parlamentów kilkanaście. Spotykaliśmy się, uczyliśmy zasad działania społecznego, parlamentaryzmu, szkoliliśmy się a potem szkoliliśmy innych, pokazywaliśmy jak pracować w szkołach, ale także jak pracować na rzecz społeczności lokalnych.

Pozyskiwaliśmy pierwsze pieniądze z Programu PHARE (nasze pierwsze 30 milionów złotych = na dzisiejsze to 3 tysiące), robiliśmy szkolenia dla liderów z samorządów uczniowskich z całego województwa. Potem była reforma administracji i powstało 16 województw. Istniejące parlamenty młodzieżowe w większości przestały działać, ale po kilku latach zaczęły się tworzyć Młodzieżowe Rady Miast.

Młodzież nie tylko głosuje

Dziś jest ich kilkadziesiąt i niektóre działają naprawdę prężnie. Młodzież, która angażuje się coraz częściej w działania związane z zarządzaniem i decydowaniem o losie swoich miast i gmin w wielu przypadkach jest rzeczywistym liderem opinii i przedstawicielem grupy – nie tylko wiekowej na danym terenie.

___________________________________

POBIERZ BEZPŁATNIE 5 wskazówek, które pomogą Ci wygrać wybory samorządowe
___________________________________

Młodzież dziś nie tylko ma prawo do głosowania, ale także coraz częściej zasiada przy stole negocjacyjnym z radnymi. Coraz częściej Młodzieżowe Rady stają się kuźnią kadr dla organizacji społecznych i politycznych, które kreują przyszłych społeczników i przyszłych radnych, ale też wójtów, burmistrzów, prezydentów i posłów.

Dlaczego jest im łatwiej?

Powodów jest kilka. Po pierwsze młodzi mają inne podejście do świata, do pracy, do pieniędzy, do przyjaźni i do wyzwań niż ich rodzice. Inaczej postrzegają wyzwania i porażki. Ale to, że coraz więcej młodych osób podejmuje wyzwanie i startuje w kolejnych wyborach lokalnych związane jest z tym, że młodzi nie zgadzają się na „stare układy” i na zbyt powolne zmiany, które zwłaszcza w małych społecznościach są najbardziej zauważalne.

Kamil Durczok, Tamara Bieńkowska, Mirosław Oczkoś, Rahim Blak, Daniel Bossy, Jacek Babiel, Grzegorz Turniak, wiedza.e-babiel.com; jak wygrac wybory; kampania wyborcza; tajniki polityki; wygraj wybory; wybory do jst; konsultant polityczny; podcast wyborczy; e-babiel.com; wybory samorzadowe; kampania wyborcza; wybory jst; wybory lokalne; http://www.wyborylokalne.pl

Do tego dochodzi obycie, otwartość na świat, języki, wolność podróżowania i poznanie innego niż tylko nasze polskie sposobu rozwiązywania problemów. To w wielu wypadkach jest przepaść – podejście pokolenia młodych oraz pokolenia ich rodziców jest często tak różne, że zderzenie się idei i postrzegania rzeczywistości daje tym pierwszym dużego plusa zwłaszcza w grupach rówieśników, którzy nie są już tylko biernymi klikającymi w klawiatury młodzianami, ale kreującymi rzeczywistość i przyszłość naszych miast Polakami z końca drugiej dekady XXI wieku. Dzięki mediom społecznościowym są szybsi i bardziej mobilni w czasie i przestrzeni. Są w stanie angażować się i poruszyć tłumy w słusznej sprawie. A wyniki wyborów, coraz częściej będą zależeć od ich znajomych z Facebooka i Instagrama, z którymi mają codzienne trwałe relacje, które mogą przenieść do realu.

Jacek Babiel

___________________________________

Chcesz zwiększyć swoje szanse na wygraną w wyborach?
___________________________________

 

ZAPROSZENIE na konferencję

– dla wszystkich społeczników, radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz wszystkich tych, którzy poważnie myślą o wystartowaniu w wyborach samorządowych po raz pierwszy ZAPROSZENIE na konferencję – więcej informacji na www.wyborylokalne.pl

 

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu