O co chodzi w wyborach? Co mówić, żeby wygrać wybory?

O co chodzi w wyborach? Co mówić, żeby wygrać wybory? Jak prowadzić kampanię wyborczą? Co robić żeby pokonać konkurenta w wyborach? Jak przekonać ludzi do głosowania w wyborach?

Jeśli zastanawiasz się co zrobić, by wygrać wybory, zacznij analizować historię. Przykłady działań liderów ubiegających się o władzę pokazują, że często robią oni to samo co ich poprzednicy. A jeśli nie to samo, to działają podobnie, mówią podobnie i tworzą u odbiorców podobne nadzieje, które wkrótce mają stać się faktem.

Kto ostatecznie wygrywa? Wygrywają ci, którzy zdobywają więcej głosów i ci, którzy przekonają do siebie większą ilość wyborców. Ale jest jeden ważny aspekt i nie dotyczy on tylko i wyłącznie haseł wyborczych ani sposobu prowadzenia kampanii wyborczej.

Najważniejszym aspektem w walce o władzę może być frekwencja wyborcza z uwzględnieniem osób, które nie zdecydowały się oddać głosu w wyborach. To ich decyzje często wpływają ostatecznie na wynik głosowania i na to kto wygrywa wybory.

Hasła o bezpiecznej, silnej Polsce, bo inni się mylili? To raczej słaby pomysł który ma porwać tłumy. Ale to zawsze coś. PiS w tym spocie używa argumentu „inni się mylili – my wiemy…”

Wiemy jak

Ale to chyba każda partia w Polsce może tak powiedzieć, że inni się mylili. Jak się później okazało, społeczność wyborców dała większe poparcie tej właśnie koncepcji. 

I żeby nie oddać honoru ówczesnej władzy koalicji Platformy i PSL, oni też mówili, że wiedzą jak i że potrzebują jeszcze czasu, by dalej działać. Ale wyraźnie więcej osób, które oddały głosy w wyborach, zdecydowało, że PiS powinno mieć szansę pokazania, że rzeczywiście wiedzą jak…

Ta przegrana Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie oznacza, że oni prowadzili źle kampanię. Owszem można się czepiać, że nie zrobili tego czy tamtego, albo że mogli zrobić więcej niż PiS. Ale w tej analizie zabraknie odniesienia do wiarygodności i nadziei. Wiarygodności społecznej i odbioru przez społeczeństwo tego co mówili w danym czasie liderzy władzy oraz tego co w danym czasie mówili konkurenci chcący przejąć władzę.

Jak prowadzić kampanię żeby wygrać?

Czy ta taktyka była inna, czy była jakaś wyjątkowa? Nie. Nie tylko Prawo i Sprawiedliwość wykorzystało hasło „Wiemy jak” w celu przekonania społeczeństwa do swoich racji.

W 2021 roku Szymon Hołownia używał podobnych technik i hasła „Wiemy jak” do przekonywania wyborców, że to jego otoczenie wie najlepiej „jak”.

I jeśli kiedykolwiek będziesz się zastanawiać jak prowadzić kampanię wyborczą tak, by wygrać, zacznij analizować historyczne wystąpienia poprzedników. Zobacz do jakich grup docelowych docierali. Analizuj: co i jak mówili. A dopiero potem zacznij się zastanawiać, czy Twoje sposoby docierania (do tej pory) miały jakikolwiek sens.

Okazuje się często, że te ogólnopolskie kampanie wyborcze są do siebie bardzo podobne, a czasem nawet prawie takie same. Zmieniają się jedynie barwy drużyn i liderzy występujący na scenie.

Pamiętaj, jeśli chcesz wygrać wybory to zadbaj, by każda grupa wyborców mogła znaleźć w twoim programie coś dla siebie. I nie zapominaj o frekwencji wyborczej. To, ile osób będzie głosować może zdecydować o tym, czy wygrasz wybory.

Jacek Babiel

gazetka wyborcza, kampanijna gazetka wyborcza, gazetka kandydata, gazetka gminna, jak zrobić swoją gazetkę wyborczą, gazeta na wybory, kampania w gazecie, kampania polityczna gazetka wyborcza, jak zrobić gazetkę wyborczą

Więcej ciekawych materiałów nt. skutecznych kampanii wyborczych:

1. Kurs wideo „Jak wykorzystać Facebooka w kampaniach wyborczych?„. Jeśli chcesz zwiększać zasięgi, nie masz budżetu na reklamy i chcesz w bezpłatny sposób docierać do wyborców – dzięki temu kursowi dowiesz się co publikować, by zwiększać zaangażowanie wyborców, jakich narzędzi używać, by bezpłatnie docierać do większej ilości mieszkańców Twojej gminy lub miasta i jakich bezpłatnych narzędzi używać, by tworzyć atrakcyjnie wyglądające grafiki i zdjęcia.

2. Audiobook „Kampania wyborcza – wygraj wybory„. Jest to materiał audio, który możesz słuchać w dowolnym miejscu. W audiobooku znajdziesz podpowiedzi dotyczące przygotowania się do startu w wyborach.

3. Konsultacje wyborcze – W formie wideokonferencji (lub telekonferencji). Konsultacje są przeznaczone dla wszystkich osób, które zamierzają albo prowadzą już kampanię wyborczą, zamierzają wystartować w uzupełniających lub ponownych wyborach.

4. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu