„Prezydent+” w czasie epidemii

Wybory prezydenckie, Kampania wyborcza, Wybory do Sejmu, Wybory2020 gazeta na wybory samorządowe, gazetka wyborcza, Jak wygrać wybory doradca, Jak wygrać wybory ekspert, Jak wygrać wybory konsultant, Jak prowadzić kampanię wyborczą, wybory samorządowe doradca, wybory samorządowe ekspert, jak wygrać wybory kampania, jak prowadzić kampanię wyborczą, skuteczna kampania wyborcza, Wiedza.e-babiel.com, Skuteczna kampania wyborcza, jak wygrać wybory, jak zostać wójtem, jak zostać burmistrzem, jak zostać prezydentem, jak wygrać wybory samorządowe, wybory samorządowe 2018, drzewo kampanii wyborczej, drzewo kampanii, wybory w gminie, wybory na wsi, wybory w mieście, Kampania wyborcza na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, wybory, wybory 2020, wybory 2021, wybory 2022, wybory 2023, wybory 2024, wybory 2025, Kampania wyborcza od A do Zet, Jak wygrać wybory, Wybory kampania, wybory 2020, wybory samorządowe, wyboy Jacek Babiel, Wyory wygrać, Jak wygrać samorząd, Jak zostać Prezydentem, Jak zostać wójtem, Jak zostać burmistrzem, na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, http://www.wiedza.e-babiel.com, kampania

Ten wpis będzie historyczny, bo w momencie rozpoczęcia tej historii jego główny bohater nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego „pewny plan sukcesu” w ciągu kilku tygodni spowoduje niesamowitą klęskę na niespotykaną skalę.

Publikowanie materiałów na oficjalnym kanale Facebookowym Kancelarii Prezydenta RP, a nie na kanale kandydata Andrzeja Dudy – kandydata miało być zabiegiem, który niby uwiarygadniał „roboczą” wizytę prezydenta w miejscowości Jedlicze, gdzie Orlen rozpoczął produkcję płyny do dezynfekcji (zwalczającego min wirusy).

#ZostańcieWdomu tylko apelem
Śmieszne obrazki tak bardzo karykaturalnie przedstawiały w marcu 2020 roku kandydata Dudę, że niektórzy dziennikarze zaczęli porównywać aktywność Andrzeja Dudy do Gierkowskich i PRLowskich starych lat, kiedy propagandowe media pokazywały jedynie słuszne wizje na swoich łamach. I to, że w demokratycznych czasach doszło do sytuacji, gdy tylko jeden kandydat został na polu bitwy nie były ani zabiegiem PRowy ani też słabością kontrkandydatów. Tu raczej powodem był korona wirus nazwany COVID-19, który aktualnie destabilizował prawie wszystkie kraje na świecie.

Akcja, która miała na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa i pozostawanie w domu miało objąć prawie całe społeczeństwo – zamknięte szkoły, przedszkola, odwołane koncerty, przedstawienia a potem nawet zgromadzenia sprawiły, że – zważywszy na tysiące zgonów we Włoszech – w Polsce ludzie rzeczywiście się przejęli tematem i zaczęli zostawać w domach.

Po ujawnieniu pozytywnego wyniku testów na koronawirusa Minister Środowiska udał się na kwarantannę do domu a wraz z nim prawie cały skład rządu. W zasadzie można było tylko liczyć dni do czasu, kiedy Duda „spotka” na drodze swojej wycieczki wyborczej po Polskich przejściach granicznych, szpitalach i innych punktach miejsca, gdzie COVID-19 zrobi swoje. I choć nikt nikomu nie życzy choroby zwłaszcza w czasie zarazy, to słuchając Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego można było mieć pewność, że osoby, które nie zastosują się do wskazań ministerialnych dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa – wcześniej czy później będą zarażone. I właśnie tym bardziej dziwne było to co robił w połowie marca 2020r. sztab Andrzeja Dudy zgadzając się na podróżowanie kandydata – prezydenta po kraju.

Stan zagrożenia epidemiologicznego
W sumie to nie wojna, nie stan wojenny, ani wyjątkowy więc terminu wyborów przekładać nie było trzeba – do czasu! (kiedy sam Duda nie zostanie zarażony koronawirusem, albo do czasu gdy sondaże pokażą, że Duda traci a zyskują jego konkurenci). To, że większość firm nie działała normalnie, że granice Polski zostały zamknięte, że wszyscy wracający z zagranicy musieli iść na 14-dniową kwarantannę nie miało znaczenia. 10 maja miały się odbyć wybory prezydenckie, które wg wyliczeń miał wygrać (być może nawet w pierwszej turze) Andrzej Duda.

Prezydent RP, zamiast prowadzić akcję „dozbrajania” szpitali – jeździł i oglądał, sprawdzał stan granic, mówi jak jest pięknie. Słabe to było zwłaszcza kiedy partyjni działacze PiS nie kryli już swego zadowolenia z wyników tych działań i otwarcie mówili, że nie ma sensu przekładanie wyborów i że nie ma co się obrażać na to, że Duda ma coraz lepsze notowania wypełniając swoje prezydenckie obowiązki. To, że inni kandydaci nie mogli prowadzić kampanii wyborczej, nie miało znaczenia.

Mówił #ZostańcieWdomu a sam jeździł – jaki efekt chciał osiągnąć widząc rosnące słupki notowań w połowie marca?

Podpowiedź
Okazuje się, że do samego końca podwójnej kampanii wyborczej zarówno media, jak i inni konkurenci atakowali prezydenta za jego postawę w czasie pandemii.

Co ciekawe, ostateczny wynik kampanii wyborczej pokazał, że wygrana była możliwa mimo tak dużej liczby atakujących go dziennikarzy i konkurentów…

A może też i dzięki tym atakom?

Jacek Babiel

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu