Przygotowania do kampanii – najwięksi przebierają nogami

www.wyborylokalne.pl, wiedza.e-babiel.com; jak wygrac wybory; kampania wyborcza; tajniki polityki; wygraj wybory; wybory do jst; konsultant polityczny; podcast wyborczy; e-babiel.com; wybory samorzadowe; kampania wyborcza; wybory jst; wybory lokalne; http://www.wyborylokalne.pl

Tak to już jest, że ci, którzy mają dostęp do wiedzy i informacji, są w stanie osiągać więcej i szybciej tylko dlatego, że dużo wcześniej podejmują właściwe kroki, by się przygotować i we właściwym czasie być „na fali”.

Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, że 21 października Platforma Obywatelska przedstawi swój program samorządowy. Szef Klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział to w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News. I jeśli spojrzymy na kalendarz, to takie pojawienie się z tematem wyborczym ponad rok przed oficjalnym terminem wyborów samorządowych może świadczyć o tym jak ważną rolę dla PO będą miały wybory samorządowe. Ale czy tylko PO się przygotowuje?

Jest o co walczyć. W sumie to 46 tysięcy foteli radnych (wszystkich szczebli), wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków w całej Polsce. Tyle osób dziś pełni te publiczne funkcje.

Po co ten wyścig rok przed czasem?

Największe partie będą kładły duży nacisk na wygraną w wyborach samorządowych w 2018 roku tylko dlatego, że będą chciały pokazać jakie są rzeczywiste nastroje Polaków. Politycy zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej wierzą, że wyniki wyborów samorządowych będą odzwierciedleniem poparcia społecznego i staną się dla wygranej partii przedsionkiem przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Trzeba tu przypomnieć, że po ostatnich wyborach parlamentarnych, kiedy koalicja PO-PSL, wygrana Prawa i Sprawiedliwości była niepełna – w samorządach większość zachowały ugrupowania samorządów lokalnych, PO i PSL. To przekłada się na dysponowanie środkami z Funduszy Unijnych, nad którymi „kontrolę” ma obecnie PO-PSL, które rządzi w większości sejmików wojewódzkich.

 

Samorządy w Polsce / Źródło www.wyborynamapie.pl
Wyniki wyborów samorządowych w 2014 roku / Źródło www.wyborynamapie.pl

To, że PO we wrześniu zapowiada październikowe „otwarcie samorządowe” to nie niespodzianka. PiS już pod koniec 2016 roku powołało zespół ds przygotowania do wyborów samorządowych, na którego czele w każdym województwie miał stanąć nowy poseł sprawujący mandat poselski po raz pierwszy. Wiosną 2017 roku PiS powołało 41 pełnomocników, których zadaniem miało być przygotowanie struktur, potencjalnych kandydatur oraz przygotowanie szkoleń dla radnych.

Przygotowują się też bezpartyjni

Na grafice przygotowanej przez www.wyborynamapie.pl widać, że w gminach (w Polsce jest 2478 gmin) w wyborach samorządowych w 2014 roku wygrały komitety, które nie były związane z największymi partiami. Inaczej było w miastach (ale o tym w innym materiale). I być może alternatywą dla dużych organizacji będzie Ruch Samorządowy „Bezpartyjni„, który chce skupić wokół siebie samorządowców i działaczy społecznych, którzy chcą decydować o losach polskich samorządów. Już 23 września 2017 roku w Tarnowie Podgórnym ma odbyć się pierwszy Ogólnopolski Kongres Ruchu Samorządowego.

Czy ten ruch stanie się przedstawicielem tych wszystkich samorządowców, którzy wygrali w 2014 roku – reprezentując inne komitety, niezwiązane z partiami? O tym przekonamy się z pewnością dzień po wyborach samorządowych, które na dziś – mają się odbyć jesienią 2018 roku.

Jacek Babiel

___________________________________

Chcesz zwiększyć swoje szanse na wygraną w wyborach?
___________________________________

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu