Transmisja NA ŻYWO. Poradnik jak wykorzystać w kampanii wyborczej

live, transmisja na żywo, live w kampanii wyborczej, wybory w sieci, wybory w internecie, na żywo, live kampania, kampania na żywo w internecie, transmisja live, transmisje kampania wyborcza, live kampania wyborcza, gazetka wyborcza, kampanijna gazetka wyborcza, gazetka kandydata, gazetka gminna, jak zrobić swoją gazetkę wyborczą, gazeta na wybory, reklama na facebooku, reklama polityczna Facebook, Facebook opłacone przez, reklama wyborcza na Facebooku, wybory na Facebooku, kampania wyborcza na Facebooku, kampania w sieci, kampania w Internecie, wybory uzupełniające, wybory przedterminowe, przedterminowe wybory, kampania w wyborach uzupełniających, door to door, od drzwi do drzwi, d2d, wybory Facebook, kampania wyborcza na Facebooku, Wybory prezydenckie, Kampania wyborcza, Wybory do Sejmu, Wybory2020 gazeta na wybory samorządowe, gazetka wyborcza, Jak wygrać wybory doradca, Jak wygrać wybory ekspert, Jak wygrać wybory konsultant, Jak prowadzić kampanię wyborczą, wybory samorządowe doradca, wybory samorządowe ekspert, jak wygrać wybory kampania, jak prowadzić kampanię wyborczą, skuteczna kampania wyborcza, Wiedza.e-babiel.com, Skuteczna kampania wyborcza, jak wygrać wybory, jak zostać wójtem, jak zostać burmistrzem, jak zostać prezydentem, jak wygrać wybory samorządowe, wybory samorządowe 2018, drzewo kampanii wyborczej, drzewo kampanii, wybory w gminie, wybory na wsi, wybory w mieście, Kampania wyborcza na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, wybory, wybory 2020, wybory 2021, wybory 2022, wybory 2023, wybory 2024, wybory 2025, Kampania wyborcza od A do Zet, Jak wygrać wybory, Wybory kampania, wybory 2020, wybory samorządowe, wyboy Jacek Babiel, Wyory wygrać, Jak wygrać samorząd, Jak zostać Prezydentem, Jak zostać wójtem, Jak zostać burmistrzem, na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, http://www.wiedza.e-babiel.com, kampania w Social Mediach, kampania polityczna na Facebooku, reklama na Facebooku, jak wygrać wybory na Facebooku

Jeszcze kilka lat temu kandydaci musieli mieć sporo pieniędzy, by móc nadawać LIVE. Teraz każdy może zrobić to za darmo!

Oblicza kampanii wyborczych zmieniają się wraz z pojawianiem się nowych możliwości. Wzorem nadal są działania amerykańskie. Wynika to głównie z tego, że to w Stanach Zjednoczonych największe portale społecznościowe w pierwszej kolejności włączają (i testują) nowe możliwości Nowe techniki, nowe narzędzia to w głównej mierze udogodnienia i nowe bezpłatne funkcje, które udostępniają media społecznościowe.

Po tym, jak Youtube udostępnił swoim użytkownikom transmitowanie NA ŻYWO, tematem treści wideo zainteresowały się Twitter i Facebook. I tak w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych kampania Donalda Trumpa korzystała z kilku kanałów na Youtube, które transmitowały LIVE wszystkie jego spotkania w sieci. Można było z każdego miejsca na świecie oglądać wszystkie spotkania wyborcze. 

Od tamtego czasu dużo się zmieniło. Główne portale Youtube, Twitter i Facebook umożliwiły mobilne nadawanie i transmitowanie LIVE. Nie potrzeba specjalnego oprogramowania, ani dodatkowych narzędzi. Wystarczy smartfon, dostęp do internetu i można zaczynać.

Najważniejsze zasady w Transmitowaniu NA ŻYWO:

  1. Przygotuj miejsce i sprawdź możliwości (prędkość) sieci internetowej
  2. Przygotuj urządzenie, którym będziesz nadawać
  3. Stwórz prosty plan transmisji – pamiętaj o angażowaniu odbiorców (wykorzystaj ich do zwiększenia zasięgu i budowania Twojej rozpoznawalności)
  4. Przetestuj – na zamkniętym kanale wypróbuj LIVE. Sprawdź jak wyszło nagranie. Jeśli potrzeba – popraw ustawienie światła, dźwięk, w razie potrzeby użyj zewnętrznego mikrofonu.
  5. Zacznij nadawać – każda transmisja – nawet ta nie do końca udana to szansa na zdobycie doświadczenia.

Najciekawsze w transmitowaniu NA ŻYWO jest to, że można to robić nie tylko za pośrednictwem profesjonalnego i rozbudowanego sprzętu. W zasadzie każdy użytkownik smartfona może nadawać wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowej (dobry przesył danych).

Takie transmisje mogą być spontanicznymi „wejściami NA ŻYWO”, albo zaplanowanymi debatami, rozmowami, przekazami itd.

Dobra wiadomość jest taka, że większość kandydatów, polityków, samorządowców nadal nie wie jak to robić. Większość nie wie jak wykorzystać te możliwości, które dają media społecznościowe, a w szczególności Transmisje LIVE. A skoro tak jest, to warto zacząć to robić jeszcze zanim zostaną ogłoszone wybory – by zbudować rozpoznawalność, zasięg i zaangażowanie. Potem, już w czasie kampanii wyborczej będzie z pewnością łatwiej wygrać wybory tym, którzy będą mieli lepszy kontakt z wyborcami!

Jacek Babiel

Przydatne linki:

  1. Kurs wideo Jak wykorzystać Transmisje LIVE w kampanii wyborczej?
  2. Analizator wydatków reklamowych na Facebooku
  3. Szkolenie on-line „Jak wykorzystać Facebooka w kampanii wyborczej?
  4. Kampania wyborcza od A do Zet

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu