Wybory uzupełniające i wybory przedterminowe. Co robić, by wygrać?

wybory uzupełniające, wybory przedterminowe, przedterminowe wybory, kampania w wyborach uzupełniających, door to door, od drzwi do drzwi, d2d, wybory Facebook, kampania wyborcza na Facebooku, Wybory prezydenckie, Kampania wyborcza, Wybory do Sejmu, Wybory2020 gazeta na wybory samorządowe, gazetka wyborcza, Jak wygrać wybory doradca, Jak wygrać wybory ekspert, Jak wygrać wybory konsultant, Jak prowadzić kampanię wyborczą, wybory samorządowe doradca, wybory samorządowe ekspert, jak wygrać wybory kampania, jak prowadzić kampanię wyborczą, skuteczna kampania wyborcza, Wiedza.e-babiel.com, Skuteczna kampania wyborcza, jak wygrać wybory, jak zostać wójtem, jak zostać burmistrzem, jak zostać prezydentem, jak wygrać wybory samorządowe, wybory samorządowe 2018, drzewo kampanii wyborczej, drzewo kampanii, wybory w gminie, wybory na wsi, wybory w mieście, Kampania wyborcza na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, wybory, wybory 2020, wybory 2021, wybory 2022, wybory 2023, wybory 2024, wybory 2025, Kampania wyborcza od A do Zet, Jak wygrać wybory, Wybory kampania, wybory 2020, wybory samorządowe, wyboy Jacek Babiel, Wyory wygrać, Jak wygrać samorząd, Jak zostać Prezydentem, Jak zostać wójtem, Jak zostać burmistrzem, na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, http://www.wiedza.e-babiel.com, kampania w Social Mediach, kampania polityczna na Facebooku, reklama na Facebooku, jak wygrać wybory na Facebooku

Jeśli myślisz o tym, by wystartować w uzupełniających lub przedterminowych wyborach samorządowych, albo parlamentarnych to ten tekst jest dla Ciebie!

W tym artykule dowiesz się: jak niewielkim kosztem możesz zorganizować skuteczną kampanię wyborczą, dowiesz się jakich narzędzi używać oraz jak organizować kampanię wyborczą w wyborach uzupełniających i wyborach przedterminowych.

Generalnie większość społeczeństwa jest przekonana o tym, że wybory w Polsce odbywają się co kilka lat. Kadencja Sejmu i Senatu cztery lata, gminy, powiaty i województwa pięć lat (jeszcze do niedawna cztery), Europarlament pięć lat, Prezydent Polski pięć lat.

Wybory uzupełniające

Oprócz standardowych terminów po upływie kadencji w Polsce odbywa się co miesiąc kilka lub kilkanaście dogrywek wyborczych.

Śmierć, złożenie mandatu albo odwołanie wójta, burmistrza, prezydenta to najczęstsze powody organizacji wcześniejszych wyborów.

Od stycznia 2019 roku do września 2020 roku tylko w kadencji jednostek samorządowych 2018-2023 PKW organizowała wybory 700 razy!

Strategia na wybory uzupełniające
Dla tych, którzy już wiedzą, że wystartują jest kilka wiadomości. Zła jest taka, że budżet jaki będziesz mógł przeznaczyć na prowadzenie kampanii wyborczej jest delikatnie mówiąc mizerny.

Wysokość budżetu zależy od tego jakiego rodzaju wybory masz przed sobą.

Limit wydatków na prowadzenie kampanii wyborczej

W Art. 135 §  1.  Komitety wyborcze mogą wydatkować na agitację wyborczą wyłącznie kwoty ograniczone limitami ustalonymi w przepisach szczególnych kodeksu.

W przypadku kampanii prowadzonej przez wójta, burmistrza, prezydenta na post Art. 476 § 4. Limit wydatków związanych z prowadzeniem kampanii wyborczej kandydata na wójta w gminach liczących do 500 000 mieszkańców ustala się mnożąc liczbę mieszkańców danej gminy przez kwotę 60 groszy, a w gminach liczących powyżej 500 000 mieszkańców mnożąc pierwsze 500 000 mieszkańców przez kwotę 60 groszy, a nadwyżkę ponad 500 000 mieszkańców – przez kwotę 30 groszy.

Kwota przypadająca na jeden mandat radnego wynosi : w wyborach do rady gminy w gminach do 40 tys. mieszkańców — 1064 zł, w wyborach do rady gminy w gminach powyżej 40 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy — 1276,80 zł, w wyborach do rady powiatu — 2553,60 zł, w wyborach do rady miasta w miastach na prawach powiatu — 3830,40 zł, w wyborach do sejmiku województwa — 6384,00 zł.

Jeśli ubiegasz się o mandat radnego, to trzeba przyznać, że nie jest to kwota, z którą można sobie poszaleć. Nawet jeśli kampania ma się toczyć w kilku wsiach, samo zaprojektowanie, wydrukowanie i rozwieszenie plakatów będzie trochę kosztować.

Zasięg organiczny

Czyli zasięg bezpłatny. Media społecznościowe dają niesamowite możliwości bezpłatnego docierania do odbiorców. Youtube oprócz bezpłatnej możliwości publikowania (zamieszczania filmów) daje możliwość także opisywania filmów. Jest to ważna funkcja, która zdecydowanie przez większość publikujących kandydatów nie jest wykorzystywana (kandydaci nie wiedzą co mogą dzięki temu uzyskać). Przede wszystkim Youtube to druga najpopularniejsza wyszukiwarka na Świecie! Jest ona powiązana z pierwszą najbardziej popularną wyszukiwarką Google. Tak więc słowa kluczowe, linki, tagi i odnośniki to szansa na dodatkowy ruch internetowy, dodatkowy bezpłatny zasięg i przy dobrych działaniach szansa na większą rozpoznawalność.

Reklama polityczna na Facebooku

W tej chwili reklama polityczna na Facebooku to najtańszy sposób dotarcia do wyborców. Same płatne kampanie reklamowe na Facebooku dają możliwość ustawienia kilku rodzajów sposobów docierania do wyborców – reklama z celem na zasięg, reklama z celem na rozpoznawalność, reklama mająca pobudzać aktywność internautów, wyświetlanie filmów i inne.

W praktyce nagranie filmu nie musi Cię nic kosztować. Możesz to zrobić zwykłym smartfonem (o tym, jak to zrobić mówię na nagraniu wideo – jak wykorzystać smartfona w kampanii wyborczej). Podobnie jest ze zdjęciem. Jeśli nie możesz wydać pieniędzy na profesjonalne zdjęcie studyjne, to wykorzystaj zdjęcie

Grafiki
Jak zrobić dobre grafiki? Tu również nie trzeba mieć budżetu. Można je zrobić korzystając z bezpłatnych narzędzi typu Canva czy Crello. Programy te mają gotowe szablony, które dają wiele możliwości. Nie trzeba mieć umiejętności obsługi programów graficznych. Wystarczy wybrać szablon, wstawić swoje zdjęcie (albo wybrać zdjęcie z bezpłatnych zdjęć udostępnionych w programie), wstawić swój tekst i pobrać plik. Takie grafiki przygotowywane w tych programach z powodzeniem są wykorzystywane przez menadżerów w największych kampaniach politycznych. Do stworzenia tych grafik wcale nie potrzeba pieniędzy. Bezpłatny program do tworzenia grafik w kampanii wyborczej.

Nie zapomnij o seniorach
Internet to potęga XXI wieku. Jest tam – niektórzy tak mówią – wszystko. Ale nadal, nie wszyscy „są w Internecie”. Nadal spory procent społeczeństwa nie ma dostępu (albo ma ograniczony) do Internetu. A ci, którzy mają często nie wiedzą albo nie chcą z niego korzystać.

W dotarciu do takich odbiorców może pomóc dobrze przygotowana gazetka wyborcza (a trzeba pamiętać, że seniorzy są stałym elektoratem wyborczym, który w dużej mierze biorą udział w wyborach). Taka gazeta na wybory wcale nie musi być czymś wielkim i jej przygotowanie jest nawet proste, jeśli ktoś chce wykorzystać ten kanał komunikacji.

Przy niewielkim budżecie jaki można zazwyczaj wykorzystać w wyborach uzupełniających albo w wyborach przedterminowych wcale nie trzeba zatrudniać i angażować doświadczonych studiów graficznych. Można wykorzystać gotowe szablony i podpowiedzi, które są dostępne w Internecie. Takie podpowiedzi i wskazówki jak w łatwy sposób, nie mając doświadczeń graficznych ani dziennikarskich zrobić swoją gazetę na wybory można znaleźć w kursie wideo „Twoja gazeta na wybory„.

Jak wygrać wybory?

Stwórz plan komunikacji, wykorzystaj bezpłatne narzędzia do przygotowania reklam i grafik wyborczych. Wykorzystaj możliwości reklamy politycznej, nie zapomnij o seniorach i dla nich zrób swoją gazetę wyborczą. I pamiętaj, nawet najwspanialsze filmy, reklamy, grafiki i gazety nie wygrywają wyborów. Wybory wygrywają kandydaci, którzy z zaangażowaniem pracują w terenie i nie odpuszczają od pierwszego do ostatniego dnia kampanii wyborczej.

Jeśli ubiegasz się o funkcję radnego to może zdarzyć się taka sytuacja, że nikt oprócz Ciebie nie zgłosi chęci startu w wyborach. Wówczas głosowania nie będzie, ale do dnia który został wyznaczony jako termin na składanie zgłoszeń kandydatów wszystko może się zmienić. Dlatego warto zaczynać kampanię jak najszybciej.

Jacek Babiel

PS. Polskie prawo wyborcze niestety skłania kandydatów do „kombinowania”. Mimo tego, że nie można prowadzić kampanii wyborczej zanim nie zostanie ogłoszony termin wyborów, to największe partie to robią i wcale się z tym nie kryją. Sama PKW nie ma mechanizmów wpływu ani tym bardziej ścigania takich przypadków.

Przydatne linki:
1. Kurs wideo „Jak wykorzystać Facebooka w kampaniach wyborczych?„. Jeśli chcesz zwiększać zasięgi, nie masz budżetu na reklamy i chcesz w bezpłatny sposób docierać do wyborców – dzięki temu kursowi dowiesz się co publikować, by zwiększać zaangażowanie wyborców, jakich narzędzi używać, by bezpłatnie docierać do większej ilości mieszkańców Twojej gminy lub miasta i jakich bezpłatnych narzędzi używać, by tworzyć atrakcyjnie wyglądające grafiki i zdjęcia.
2. Audiobook „Kampania wyborcza – wygraj wybory„. Jest to materiał audio, który możesz słuchać w dowolnym miejscu. W audiobooku znajdziesz podpowiedzi dotyczące przygotowania się do startu w wyborach.
3. Konsultacje wyborcze – W formie wideokonferencji (lub telekonferencji). Konsultacje są przeznaczone dla wszystkich osób, które zamierzają albo prowadzą już kampanię wyborczą, zamierzają wystartować w uzupełniających lub ponownych wyborach.
4. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program

5. Kampania wyborcza na Facebooku – nie potrzebujesz dużego budżetu. Dzięki tej reklamie zyskasz więcej głosów, więcej wyborców. Reklama polityczna na Facebooku to dobry pomysł dla tych, którzy nie mają do dyspozycji dużego budżetu reklamowego. Jest jedno „ale”. W tej reklamie nie chodzi o klikanie „promuj posta” – to sposób na docieranie do wyborców, o którym nie wiedzą zwykłe agencje reklamowe. Reklama polityczna i społeczna – chcesz wiedzieć więcej? Co ciekawe, można ją wykorzystać także w czasie, kiedy nie ma jeszcze ogłoszonego terminu wyborów…

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu