Wyborcza loteria

wybory samorządowe

Co kilka dni słyszę w radiu reklamę “a co jeśli to ty teraz wygrasz? Jest 13 mln powodów żeby grać”. Duże pieniądze, duża stawka – teoretycznie szanse rosną. Czy z wyborami jest podobnie?

Czasem pytam samych mieszkańców przed wyborami, a oni odpowiadają, że wynik wyborów to loteria. Kiedy dopytuję o szczegóły to tłumaczenie jest proste. Wyborcy nie wierzą w siłę swojego głosu. Niestety jest to związane z naszymi postawami obywatelskimi, świadomością, że do urn wyborczych chodzi trochę ponad połowa uprawnionych. I na dokładkę festiwal obietnic, wymuszone kontakty z wyborcami za pięć dwunasta. Większość kontaktów niestety odbywa się w czasie kampanii wyborczej – i choć czas kampanii jest po to, by promować się, to samo nawiązywanie kontaktów w ostatniej chwili niestety nie wychodzi tak jak chcą tego zwłaszcza kandydaci.

Co robić, by wygrać w totka?

Znane przysłowie mówi, że by wygrać trzeba grać. W wypadku prowadzenia kampanii wyborczej gra to coś innego niż tylko “wrzutki wyborcze” w postaci ulotek, gazetek, czy plakatów. Zwracam tu szczególną uwagę na to, że niestety większość z aktualnie sprawujących mandat radnych nie ma kontaktu ze swoimi wyborcami. A myślenie o tym, że wystarczy jakiś post raz na miesiąc (który zobaczą “znajomi” z Facebooka) to stanowczo za mało.

Wiem jedno, że ci, którzy mają strategię stałej komunikacji, wiedzą o tym że co kilka lat są wybory i że jest to proces powtarzalny, i stale pracują i współpracują z lokalną społecznością, mają większą szansę na wygraną. A sam czas kampanii wyborczej jest już raczej podsumowaniem, a nie rozpoczynaniem gry w totka.

A teraz pytanie – ile jest powodów, by wygrać kolejne wybory samorządowe?
Drugie, o to co zrobisz dziś, jutro i pojutrze…

Jacek Babiel

 

 

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

 

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.