Kodeks wyborczy jasno mówi kiedy można prowadzić agitację wyborczą. Tymczasem liderzy największych partii politycznych jakby nie zauważali tego zapisu – otwarcie mówią, że jesteśmy w okresie prekampanii wyborczej.
Słowa polityków i samorządowców o tym jak długo powinna trwać kampania wyborcza kwituje stwierdzenie, że kampania wyborcza tak naprawdę zaczyna się dzień po ogłoszeniu wyników głosowania.
Wiele osób tak robi. Z mniejszym lub większym zaangażowaniem. To co przyświeca naprawdę tym najbardziej walecznym to korzyści płynące z wcześniejszego rozpoczęcia agitacji.
Zanim będzie właściwa kampania
Okazuje się, że to co jest dozwolone, nie zawsze zabronione, bywa sposobem na obejście zakazów i nakazów uregulowanych w przepisach prawa.
Dla nowych kandydatów, dla pretendentów – czas kampanii wyborczej zazwyczaj jest bardzo krótki. Czekają oni zazwyczaj do ostatniej chwili i właściwie do terminu ogłoszenia terminu wyborów. Po zarejestrowaniu komitetu wyborczego zaczynają wyścig o głosy wyborców.
Inni, ci którzy wiedzą że tak naprawdę prawo w zakresie prowadzenia kampanii wyborczej jest nie do końca jasne, wykorzystują możliwości, a czasem nawet naginają rzeczywistość, by wcześniej zdobyć przewagę przed innymi.
Niestety polskie przepisy i instytucje powołane do ich przestrzegania wskazują, że mogą jedynie „apelować do kandydatów” o nieprowadzenie działań przed rozpoczęciem właściwej kampanii wyborczej.
Jacek Babiel
- Co robić, by zdobyć mandat radnego? Przeczytaj koniecznie jeśli masz zamiar wystartować i zostać radnym
- Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program, który pomoże Ci przygotować materiały graficzne i grafiki do mediów społecznościowych
- Reklama polityczna – jak to robić, kiedy zacząć i na co zwrócić uwagę? Jeśli chcesz wygrać wybory zobacz ⬆
- Chcesz zostać wójtem, burmistrzem, prezydentem? Zanim wystartujesz, musisz to zobaczyć.
- Jak mogę Ci pomóc wygrać wybory?
