To zdecyduje czy wygrasz, czy przegrasz

jak zostac wójtem, co robić by zostać burmistrzem, wybory na wójta, wybory na prezydenta miasta, wybory na wójta gminy, wybory samorządowe gmina, wybory samorządowe miasto, jak prowadzić kampanię, pomysły na kampanię wyborczą, wywiad radiowy, wywiad telewizyjny, trening medialny, Kampania wyborcza, wybory kampania, poradnik jak wygrać wybory, jak wygrać wybory, reklama polityczna, kampania polityczna, skuteczna kampania wyborcza, kampania na wybory, konsultant wybory, konsultant wyborczy, wybory doradca, doradca wyborczy, ekspert kampanii wyborczych, komunikacja polityczna, komunikacja wybory, porady jak wygrać wybory, wybory samorządowe, wybory parlamentarne, wybory Sejm, wybory Senat, wybory Europarlament, wybory wójt, wybory burmistrz, wybory prezydent, wybory prezydenckie, podpowiedzi wyborcze, trening medialny, konsultant polityczny, kiedy zacząć kampanię wyborczą, pomysły na kampanię wyborczą, kampania na Facebooku, kampania wyborcza na Facebooku, wybory na Facebooku, wybory Instagram, wybory Tik-Tok, wybory pinterest, gazeta wyborcza, gazetka wyborcza, newsletter wyborczy, komunikat wyborczy, ulotka wyborcza, plakat wyborczy, reklama na Facebooku, reklama polityczna, bilbord wyborczy, plakaty wyborcze, hasło wyborcze, hasło na wybory, slogan wyborczy, pozyskiwanie finansowania na wybory, foundrising wyborczy, sytuacje kryzysowe, kryzys w kampanii wyborczej, jak reagować na kryzys w kampanii wyborczej, Facebook wybory samorządowe, Facebook wybory parlamentarne, Facebook wybory, kurs Facebook wybory, Kurs Facebook reklama, reklama polityczna, reklama polityczna na Facebooku, reklama wyborcza na facebooku, Jacek Babiel

Niewielka różnica, nawet jeden procent może przeważyć o tym, kto wygra wybory. Przy okazji wyborów połówkowych w Stanach Zjednoczonych – zwróć uwagę na ważny aspekt każdych wyborów.

Zwłaszcza na etapie liczenia głosów wyborcy (ale tylko ci, którzy głosowali) emocjonują się i oglądają wyścig na finiszu.

Dlaczego w ogóle zatrzymuję się tutaj przy wyborach, które odbywają się w Stanach Zjednoczonych? Po pierwsze dlatego, że te wybory prowadzone są z większymi budżetami, z większym rozmachem i większym zaangażowaniem zarówno kandydatów jak i obywateli. Wiece, na których pojawiają się wyborcy i polityczne gwiazdy przyciągają uwagę mediów z całego świata i emocjonują nie tylko samych mieszkańców USA. Wszak wynik wyborów w Izbie Reprezentantów i w Senacie Stanów Zjednoczonych, układ sił – będą miały wpływ na to co będzie się działo w wielu krajach na świecie. Polityka międzynarodowa i jej wpływ na sytuację bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej odciska piętno zarówno w czasie pokoju, jak też w czasie wojny. W tym wypadku będzie mieć wpływ na to czy Stany Zjednoczone pieniędzmi i wsparciem militarnym będą wspierać Europę wschodnią borykającą się z problemem bezpieczeństwa wynikającym z wojny na Ukrainie.

Procent ma znaczenie

Ktoś powie, że Izba Reprezentantów to przecież nie to samo co nasza Rada Gminy. I owszem, prawda. Chcę zaznaczyć, że analogia jest jednak taka, że zarówno tam, jak i tu wynik wyborów – to kto zostanie reprezentantem i to kto zostanie radnym, wójtem, burmistrzem, czy prezydentem zależeć będzie w wielu przypadków od niewielkiej różnicy jaka będzie dzielić wygranego od przegranego. Ten procent przeważy o tym kto w twojej gminie będzie wójtem, albo burmistrzem. I choć każdy kandydat pracuje na to, by wygrać z dużą przewagą, to z doświadczenia muszę powiedzieć, że większość kandydatów niestety zapomina o tym, że wybory to finał kampanii wyborczej, która trwa tylko kilkadziesiąt dni. Ale tak naprawdę najwięcej można zyskać jeszcze zanim zostanie ogłoszony termin wyborów.

Kto zdobędzie więcej głosów?

Proces liczenia głosów niezależnie od miejsca prowadzenia wyborów jest długi i skomplikowany, ale nieraz słyszałem opowieści o tym, jak zdecydowało kilkadziesiąt głosów. Zwłaszcza w wyborach samorządowych ma to ogromne znaczenie, kiedy kandydat na wójta, burmistrza, albo prezydenta miasta w głosowaniu dostaje mniej głosów niż konkurent. A szokujące jest gdy ta liczba głosów to 65 albo 100 i właśnie ta setka przyczynia się do tego, że przez najbliższe lata gminą albo miastem będzie zarządzać ten a nie inny kandydat.

Kiedy oglądamy wyniki głosowania w poszczególnych kantonach i widzimy, że okręg wyborczy ma kolor niebieski (wygrywają Demokraci), albo czerwony (wygrywają Republikanie) znaczy to tyle, że w danym okręgu więcej głosów zebrał kandydat danej partii. Czyli jeśli widzisz kolor czerwony, to nawet 1 procent różnicy (przewagi) dla kandydata Republikanów powoduje, że ten okręg staje się „łupem” Republikanów. Analogicznie z Demokratami.

65 głosów więcej

Historia, którą sam przeżyłem prowadząc kilkanaście lat temu kampanię wyborczą kandydata, kiedy w pierwszej turze startowało dziesięciu kandydatów na prezydenta miasta. Mój klient zyskał w pierwszej turze 65 głosów więcej niż konkurent, który był drugi na podium. Obaj kandydaci spotkali się dwa tygodnie w następnej rozgrywce, w drugiej turze, ale trzeba tu zaznaczyć, że za każdym razem mobilizacja elektoratu ma istotne znaczenie, a liczby oddanych głosów to ciężka praca, którą musi zrobić kandydat i jego otoczenie w terenie. W społeczności lokalnej.

Procent zazwyczaj ma znaczenie, ale wyborcy nie widzą tego. To kandydaci, zwłaszcza ci przegrywający zauważają jak kilkadziesiąt głosów, jeden albo dwa procenty mają wpływ na wynik głosowania w pierwszej, czy drugiej turze.

Kto będzie mieć wpływ na wynik?

Wybory samorządowe zwłaszcza te w których wybierani są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci to znakomity sprawdzian skuteczności i prawdziwej chęci wprowadzenia zmiany. Jedni idą na łatwiznę, inni mówią „jakoś to będzie” i zostawiają wynik losowi, a inni pracują z doradcą, z konsultantami, szukają pomocy z zewnątrz. Bo z daleka widać lepiej. Łatwiej jest zauważyć to, czego nie widzą kandydaci. Czasem łatwiej zobaczyć ten procent i wyborców, których kandydat zobaczyć może dopiero po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Niezależnie od tego kiedy to czytasz, możesz zrobić coś, by zwiększyć szanse na wygraną. Możesz podjąć nowe działania, by zwiększyć przewagę wizerunkową jeszcze przed wyborami albo możesz czekać, aż inni rozpoczną działania i dołączyć do peletonu.

Wszystko albo nic. W większych aglomeracjach wyniki będą miały większe liczby, ale procenty mogą być podobnie małe. Różnice mogą mieć niewielkie liczby rzeczywiste. One będą miały wpływ na to, czy wygrasz, czy przegrasz wybory.

Jacek Babiel

  1. Co robić, by zdobyć mandat radnego? Przeczytaj koniecznie jeśli masz zamiar wystartować i zostać radnym
  2. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program, który pomoże Ci przygotować materiały graficzne i grafiki do mediów społecznościowych
  3. Reklama polityczna – jak to robić, kiedy zacząć i na co zwrócić uwagę? Jeśli chcesz wygrać wybory zobacz ⬆
  4. Chcesz zostać wójtem, burmistrzem, prezydentem? Zanim wystartujesz, musisz to zobaczyć.
  5. Zobacz Jak wykorzystać media społecznościowe i zbudować wizerunek kandydata? Jak wykorzystać Facebooka w kampanii wyborczej?
  6. Jak mogę Ci pomóc wygrać wybory?

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu