Najtańsza reklama polityczna. Zasięg płatny w kampanii wyborczej

Jacek Babiel, kampania na Facebooku, kampania w Meta, doradca wizerunkowy, doradca medialny, doradca wybory, jak wygrać wybory samorządowe, Kampania Wyborcza w Social Mediach, Kampania na wybory, Jak wygrać wybory samorządowe, drzewo kampanii, trening medialny, szkolenie z przemawiania, szkolenia z przemówień, jak sprzedawać siebie, prezentacje bez tajemnic ,prezentacje bez tajemnic, skuteczne prezentacje, skuteczne prezentacje, szkolenia medialne, szkolenia medialne, szkolenia z wystąpień publicznych, szkolenia z wystąpień publicznych na scenie, szkolenie jak udzielać wywiadów, szkolenia dla rzeczników prasowych, szkolenie dla rzeczników, szkolenie z wystąpień dla wójtów, sztuka prezentacji dla samorządowców, trening medialny trening medialny, wprowadzić prezentacje na wyższy poziom, wprowadzić prezentacje na wyższy poziom, kampania wyborcza z małym budżetem, jak wygrać wybory w gminie, jak wygrać wybory w gminie wiejskiej

Ważne, żeby była najtańsza, czy najbardziej skuteczna? Wielokrotnie widziałem zagubionych kandydatów i ludzi z ich otoczenia błąkających się jak we mgle. Szukających agencji albo drukarni która zrobi reklamę, dodrukuje tysiąc plakatów i kilka tysięcy ulotek.

Bo konkurencja wywiesiła więcej, bo konkurenci są widoczni bardziej, bo w oczy zagląda widmo porażki. Na ostatniej prostej kampanii wyborczej każdy sposób docierania do wyborców wydaje się kandydatom być na wagę złota.

Zacznijmy jednak od początku. Facebook jako najtańsze narzędzie reklamowe w Polsce znane jest od kilkunastu lat. Wielokrotnie słyszałem, że się kończy, że nie ma sensu go wykorzystywać, że angażowanie się na Facebooku nie przynosi efektów.

I tu się zgodzę z twierdzeniem, że nie przynosi efektów, kiedy użytkownik nie rozumie do czego służy Facebook i jak działają algorytmy. Wyjaśniam – chodzi o to, by zrozumieć i dowiedzieć się co wpływa na to, że twoje posty będą mogli zobaczyć inni użytkownicy oraz to co wpływa na to, że inni użytkownicy nie zobaczą treści, które publikujesz. 

Zasięg organiczny w kampanii wyborczej

Czyli po polsku zasięg bezpłatny. Taki, który uzyskujemy dzięki działaniu systemu rozprzestrzeniania treści w Facebooku bez wydawania pieniędzy.

System ten zaprojektowany, by łączyć ze sobą użytkowników, daje możliwość pokazywania zdjęć, filmów, grafik i tekstu twoim znajomym (tym z Facebooka – zaznaczam, że to nie muszą być prawdziwi znajomi). Ale nie tylko znajomym. 

Posty publikowane na Facebooku w trybie publicznym, dają algorytmowi Facebooka możliwość pokazywania treści publikowanych przez ciebie – szeroko, właściwie użytkownikom z całego świata.

Dlaczego warto myśleć o zasięgach płatnych i targetowaniu reklam? Po pierwsze dlatego, że w czasie kampanii wyborczej będzie zależeć ci szczególnie na tym, by to twoi wyborcy zobaczyli jak najwięcej treści publikowanych przez ciebie. Zasięgi organiczne rozchodzą się nie zwracając uwagi na okręgi wyborcze. System zatem będzie bezpłatnie pokazywać twoje treści w pierwszej kolejności zarówno użytkownikom w Nowym Jorku, jak i Berlinie, a jeli zależy ci na tym, by to byli tylko ludzie z okręgu wyborczego, wówczas musisz użyć reklam płatnych, które pozwolą zawęzić grupę odbiorców i wskazać konkretnie kto powinien zobaczyć treści publikowane przez ciebie.

Zaplanuj swój sukces

Okazuje się, że to nie jest tak jak w przysłowiu, które mówi, że wszyscy Polacy znają się na polityce i piłce nożnej. Być może znajomość tematu jest, ale kiedy wejdziemy głębiej w szczegóły to okazuje się, że samo komentowanie to za mało.

To co użytkownicy (twoi wyborcy) widzą w internecie, na twoim profilu społecznościowym to wypadkowa różnych czynników, które wpływają na to, że system np. Facebooka coś im wyświetla albo nie. Niestety większość (nie tylko kandydatów) nie wie jakie czynniki decydują o tym, że materiał jest pokazywany większej ilości osób. Co ciekawsze widać też, że wiele osób nie wie co powoduje, że Facebook przestaje pokazywać ich posty innym. 

Facebook się kończy…

No właśnie nie! Tego typu rewelacje słyszałem wielokrotnie. To już jest trochę tak jak z branżą drukarską, która miała się skończyć wraz z rozwojem internetu. A tu proszę bardzo, druk się nadal rozwija i nawet kwitnie.

Podobnie jest z Facebookiem. Coraz więcej możliwości działań bezpłatnych i kilkadziesiąt celów reklamowych (niestety nie uda się ich uzyskać za pomocą przycisku PROMUJ POST).

Jak zwiększyć szanse na wygraną?

Z obserwacji klientów i ich konkurentów wiem, że między wygrywającymi wybory a przegrywającymi bardzo często nie ma niesamowitych różnic. Największa dotyczy działania. Wygrywający zazwyczaj są aktywni. Nie tylko przed wyborami.

Nie zawsze ci wygrani szukają kogoś kto może im pomóc. A warto. Nawet najwięksi klienci zwłaszcza w tych najważniejszych rozgrywkach wyborczych zauważyli, że zatrudnianie do działań medialnych i reklamowych w kampanii wyborczej do reklam w mediach społecznościowych agencji mających doświadczenie w sprzedaży butów, czy ubrań to za mało. Warto szukać doświadczonych firm i konsultantów, którzy wiedzą jak ustawić dobrze reklamę polityczną i społeczną. To w kampanii może zrobić wielką różnicę!

Trzeba pamiętać, że działania prowadzone przez kogoś z zewnątrz, mogą zmienić rzeczywistość i efekt kampanii na tyle, że w dniu ogłoszenia wyników ci samotni zazwyczaj żałują. Nie tylko czasu i energii, ale także decyzji o tym, że nie pracowali z kimś, kto mógłby pomóc im wygrać. Bo przecież podejmując decyzję o starcie kandydat zakłada, że chce wygrać. Chyba tak zakłada…

Niektórzy zakładają, że „może się uda”. I to w praktyce widać, że tak jest. Nie tylko w internecie.

Jak działa reklama polityczna na Facebooku?

Większość osób, z którymi rozmawiam na temat działań w mediach społecznościowych zadaje pytanie. Po co? Po co płacić Facebookowi skoro można mieć zasięgi bezpłatne…

Wyobraź sobie reklamę ustawioną przy ruchomych schodach. Wszyscy, którzy przypadkiem przejdą obok tych schodów zobaczą tą reklamę. Ci, którzy tamtędy nie przejdą (a jest ich więcej niż możesz mieć znajomych na Facebooku), niestety nie zobaczą tej reklamy. Jeśli chcesz, żeby inni zobaczyli twój przekaz (a w reklamie kierowanej na Facebooku tak możesz ustawić reklamy, by zobaczyli je np. tylko ludzie z twojego miasta albo gminy), musisz włączyć reklamy polityczne.

Od czasu afery Cambridge Analytica i ingerencji w wybory amerykańskie w 2016 roku, Facebook wprowadził rygorystyczne zasady dotyczące reklam na tematy społeczne i polityczne.

Biblioteka reklam daje możliwość sprawdzania działań konkurencji / Fot. Meta

Osoby, które chcą wyświetlać tego typu reklamy muszą przejść weryfikację i stworzyć zastrzeżenie (informację nt finansowania reklam) dotyczące osoby lub organizacji stojącej za publikacją danej reklamy. Reklamy bez takiego zastrzeżenia są wyłączane przez algorytm, a łamanie tej zasady może się wiązać z blokadą konta reklamowego i konta użytkownika na Facebooku. Dlatego jeśli chcesz to zrobić dobrze – poszukaj informacji na ten temat lub zleć to komuś kto ma doświadczenie i wie jak ustawiać reklamy polityczne.

Jacek Babiel

ZOBACZ TEŻ TO
1. Jeśli chcesz wykorzystać: reklama polityczna na Facebooku

2. Co robić, by zdobyć mandat radnego? Przeczytaj koniecznie jeśli masz zamiar wystartować i zostać radnym
3. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program, który pomoże Ci przygotować materiały graficzne i grafiki do mediów społecznościowych
4. Chcesz zostać wójtem, burmistrzem, prezydentem? Zanim wystartujesz, musisz to zobaczyć.
Zobacz Jak wykorzystać media społecznościowe i zbudować wizerunek kandydata?

5. Jak wykorzystać Facebooka w kampanii wyborczej?

6. Jak mogę Ci pomóc wygrać wybory?

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu