Dlatego politycy nie mają Fejsa

marketing polityczny, jak wygrać wybory, drzewo kampanii, tajniki polityki, porady jak prowadzić kampanię

Wielu aktywnych polityków nie ma ani konta na Facebooku, ani na Instagramie, ani tym bardziej na Youtube. Dlaczego? Powodów jest kilka i dziś właśnie o nich będzie mowa.

Media społecznościowe to media o nieograniczonym zasięgu i niesamowitych możliwościach, o których jeszcze kilkanaście lat temu marketingowcy wspomagający samorządowców, czy parlamentarzystów by mogli pomarzyć.

Facebook nie wygrywa wyborów!

Sam pamiętam, jak w urzędach kilkanaście lat temu stał jeden, dwa komputery, a o poczcie elektronicznej nikt nie myślał. Później weszły smartfony i pierwsze konta na Naszej Klasie, Youtube i Facebook. Co odważniejsi założyli bloga i pisali. A kiedy zainteresowały się nimi media – zaczęli pisać prawie codziennie. Chyba najwytrwalszy był w tym temacie Janusz Palikot. Piszę był, bo sam mówi oficjalnie, że do polityki już nie wróci, ale wpisy na jego blogu można zobaczyć często.

___________________________________

POBIERZ BEZPŁATNIE 5 wskazówek, które pomogą Ci wygrać wybory samorządowe
___________________________________

Życie jest ważniejsze niż jakieś tam klikanie – takie słowa usłyszałem od pewnego znajomego pana, który sprawuje od kilku lat ważne zaszczytne funkcje w samorządach różnych szczebli. I żeby było ciekawiej, nie jest to wyjątek. Wielu radnych miast, powiatów ale także tych wojewódzkich nie istnieje w sieci. Pojawiają się tylko na banerach reklamowych przed samymi wyborami.

Na terenach gmin wiejskich jest jeszcze gorzej – przekonanie, że ludzie nie używają internetu często gubi działaczy społecznych i sprawia, że ich kampanie są słabe, wręcz mizerne i niedopasowane do tego, w jakim czasie żyjemy.

Sieć to potęga!

Spotkałem się też z sytuacją, kiedy kandydat (kilka lat temu) przekonany, że czas cyfrowego świata jest tak zaawansowany i wszechogarniający, że stwierdził iż nie potrzebuje tradycyjnych form kampanii. Postawił na stronę internetową w formie bloga i zaczął go pisać w zasadzie już po ogłoszeniu wyborów. Stworzył swoje forum internetowe, by dać szansę „wygadać się” i „wypłakać” niezadowolonym z realu i otaczającej rzeczywistości oraz opublikował krótki film na kanale Youtube. Kiedy na spotkanie wyborcze przyszło kilku wyborców i połowa kandydatów z jego listy, to zaczęła się produkcja ulotek.

Każdy rządzi swoją głową

Prawda jest taka, że niestety Facebook nie wygrywa wyborów. Ale, daje siłę i wiatr który niesie informacje w świat. Im więcej materiału, tym większe zasięgi można osiągać. Wówczas zwiększa się też szansa, że dziennikarze podejmą jakiś temat i będzie głośno – a to już usłyszą wyborcy. Wówczas nie będzie problemu z budowaniem rozpoznawalności.

Kamil Durczok, Tamara Bieńkowska, Mirosław Oczkoś, Rahim Blak, Daniel Bossy, Jacek Babiel, Grzegorz Turniak, wiedza.e-babiel.com; jak wygrac wybory; kampania wyborcza; tajniki polityki; wygraj wybory; wybory do jst; konsultant polityczny; podcast wyborczy; e-babiel.com; wybory samorzadowe; kampania wyborcza; wybory jst; wybory lokalne; http://www.wyborylokalne.pl

Pewne jest to, że tylko systematyczne działanie przynosi efekty. I nie ważne czy będzie to jedno medium społecznościowe, czy trzy. Ważne, by nie zakładać konta w ostatniej chwili, bo wtedy praca nad zawartością i grupą odbiorców nie przyniesie efektów takich, jakie przynosi sukcesywny, wysiłek w budowanie grupy i zasięgu.

Warto w działaniach w mediach społecznościowych myśleć o tych tradycyjnych także. Tylko przenikające się komunikaty osiągają dobre zasięgi i dają dobre efekty.

Jacek Babiel

ZAPROSZENIE na kongres samorządowy
dla wszystkich radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz wszystkich tych, którzy poważnie myślą o wystartowaniu w wyborach samorządowych – więcej informacji na www.wyborylokalne.pl

 

 

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

 

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu