Jak zostać radnym?

Jak zostać radnym? Jak zostać radną? Vademecum kandydata na radnego, radny jak prowadzić kampanię, Radny w gminie: kto może kandydować? Jak zostać radnym? 10 kroków do wyborczego sukcesu, Jak zostać radnym gminy, miasta? Case Study jak zostać radnym, Case Study jak zostać radną

Planujesz start w wyborach i chcesz wiedzieć co robić, by zostać radnym, albo co robić by zostać radną? Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci wygrać wybory.

Wiele osób na samym początku zadając tytułowe pytanie dodaje coś następnego. Ile trzeba mieć pieniędzy żeby wygrać wybory, a druga sprawa, to jakie elementy mogą zwiększyć szansę na wygraną w wyborach.

Kiedy zacząć kampanię wyborczą

Zanim zostanie ogłoszony termin wyborów i zanim podejmiesz decyzję o tym, by wystartować musisz wiedzieć o tym, że skala trudności prowadzenia kampanii wyborczej wcale nie zależy od tego, czy startujesz w mieście, czy na wsi. Wręcz przeciwnie. Czasem jest tak, że to właśnie kandydatom na wsi łatwiej jest prowadzić kampanię i wygrać, niż kandydatom z miasta.

Moja podpowiedź dla Ciebie na samym początku jest taka: działaj, rób dobre rzeczy, mów o tym innym (wykorzystaj do tego wszystkie możliwe kanały komunikacji), staraj się pomagać innym i bądź widoczny.

Jeśli myślisz o tym, by wejść do życia publicznego, pamiętaj o tych wskazówkach, bo na nich będzie opierać się wszystko, co będziesz robić w kolejnych krokach drogi do wygranej w wyborach. I zanim poznasz moje wskazówki już dziś zachęcam Cię – zacznij działać. Zacznij działać już dziś i każdego dnia pracuj, by zostać radnym. Nie zwlekaj z decyzją. Przygotuj plan, wybierz taktyki i dostosuj je do miejsca z którego wystartujesz.

Samorządowa kampania wyborcza

W zasadzie zaczyna się w momencie ogłoszenia terminu wyborów. W Polsce jest to krótki czas, który tak naprawdę powinien być dla Ciebie czasem, w którym “zamykasz proces sprzedaży”. Tak, specjalnie porównuję proces zdobywania mandatu radnego z procesem sprzedaży, bo zanim druga strona dokona zakupu, zazwyczaj musi przejść kilka etapów, które pomogą w podjęciu decyzji, który “produkt” wybrać. Podobnie jest w wyborach. Wyborcy przed dokonaniem wybory poznają kandydatów (często jednak nie poznają, nie mają na to czasu, albo z jakiegoś innego powodu nie mają kontaktu z kandydatami), a dopiero w ostatnim dniu kampanii, po ciszy wyborczej dokonują swojego wyboru.

Trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że przepis o tym, że kampanię wyborczą można prowadzić dopiero po ogłoszeniu terminu wyborów jest niestety martwy. W zasadzie przestrzegają go nieliczni. A najwięksi i najbardziej rozpoznawalni kandydaci w wyborach prezydenckich, w wyborach parlamentarnych i samorządowych, niestety nie przestrzegają tych przepisów. Co ciekawe nawet organy państwa nie są w stanie nic w takich sytuacjach zrobić. Tu podam tylko jeden przykład. Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki sporo przed ogłoszeniem terminu wyborów samorządowych rozpoczęli agitację wyborczą (obaj ubiegali się w 2018 roku o funkcję Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy). Co ciekawe, widząc te działania PKW wydała nawet specjalne stanowisko, w którym stwierdziła, że nie ma narzędzi prawnych, za pomocą których mogłaby zdyscyplinować kandydatów.

Wskazówki dla kandydata na radnego

Z tego powodu “jedynki” częściej wygrywają wybory. Ale skoro szukasz w Internecie informacji o tym co robić, żeby wygrać wybory i zostać radnym to jest duże prawdopodobieństwo, że jednak trudno Ci będzie uzyskać pierwsze miejsce na liście. Zazwyczaj “jedynkami” są byli radni, działacze polityczni i osoby, które w komitecie wyborczym albo w partii mają znaczącą pozycję.

Kandydaci na kandydatów zadają pytanie – skąd wystartować? Szukać komitetu lokalnego, czy może startować z list partii politycznej?

Partia zazwyczaj jest raczej ogarnięta strukturą, w której na poziomie przygotowań do wyborów możesz się spodziewać Prawie gotowych materiałów graficznych (półprodukty w postaci szkieletów plakatów, ulotek, banerów do druku albo banerów do wykorzystania w sieci). Inaczej jest z komitetami lokalnymi, które powstają często przy okazji wyborów samorządowych. Czasem takie komitety działają przez kilka kolejnych edycji wyborów (dwie, albo trzy kadencje), a później – co niestety jest częstą sytuacją – ci sami kandydaci tworzą jakieś nowe twory, układają się ze sobą i tworzą nowy twór pod nowym logo niezależnego od partii politycznych komitetu wyborczego.

Miejsce na liście kandydatów

Ciekawą obserwacją – moim doświadczeniem prowadzenia kampanii wyborczych i pomagania kandydatom jest to, że nadal spora część wyborców w dniu wyborów nie wie na kogo głosować. Mimo tego, że kandydaci dwoją się i troją, jest spora grupa wyborców, którzy idąc do lokalu wyborczego nie wiedzą na kogo oddadzą głos.

Vademecum kandydata na radnego

Zanim jednak wystartujesz, warto by było się do tego przygotować. Musisz wiedzieć, że w wyborach samorządowych w skali całego kraju startuje nawet ponad sto tysięcy kandydatów. Tak, konkurencja jest duża, ale to nie oznacza, że wygrana jest jakąś wyprawą na Marsa. W pierwszej kolejności podpowiadam zawsze kandydatom, by zerknęli na wyniki poprzednich wyborów. Są one dostępne na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej w zakładce Wybory samorządowe.

Ten przegląd powinien pomóc Ci zrozumieć z jakiego rodzaju wyzwaniem będziesz mieć do czynienia. Zwróć uwagę na liczbę uprawnionych do głosowania w Twoim okręgu wyborczym, zobacz ilu kandydatów startowało, ilu wyborców zdecydowało się wziąć udział w wyborach i jak ostatecznie wyglądały wyniki głosowania. Kto wszedł do rady, kogo pokonał i jaka ilość głosów była potrzebna, żeby wygrać.

Kandydat, który jest nieznany ma trudniej

I tak i nie. Trudniej, bo musi się przebijać i udowadniać swoje przygotowanie do pełnienia roli publicznej. A z drugiej strony ma łatwiej, bo może powiedzieć, że jest “spoza układu”, albo po prostu że “nie jest umoczony”.

Ci, którzy prowadzili już jakieś działania i do tej pory nie wygrywali (nie dostali się do rady miasta albo do rady gminy, czy powiatu) wiedzą, że kampania wyborcza to czas, w którym jest sporo zamieszania. Te zamieszanie powodują przede wszystkim sami kandydaci.

O co chodzi? O ilość ulotek, plakatów, reklam w internecie, bombardowanie przekazami wyborczymi z różnych, nawet najdziwniejszych stron – jak choćby pod kościołami (ten sposób upodobały sobie zwłaszcza prawicowe ugrupowania).

Jedno z najważniejszych przesłań tego tekstu jest właśnie tu: jeśli chcesz wygrać wybory i zostać radnym, to zacznij działać zanim to zrobią inni. Zacznij prowadzić działania, które pomogą Twoim wyborcom Cię zauważyć i w swoich działaniach pamiętaj, by były one szczere i prawdziwe (wyborcy widzą i rozpoznają kto robi coś “pod publiczkę”).

CDN…

10 wskazówek jak zostać radnym

Już wkrótce:

  • Poradnik kandydatki i kandydata w wyborach samorządowych
  • Jak zostać radnym na wsi

Jeśli myślisz o tym, by zostać radnym – koniecznie zobacz Kurs On-Line dla kandydatów na radnych.

Więcej ciekawych materiałów nt. skutecznych kampanii wyborczych:

1. Kurs wideo “Jak wykorzystać Facebooka w kampaniach wyborczych?“. Jeśli chcesz zwiększać zasięgi, nie masz budżetu na reklamy i chcesz w bezpłatny sposób docierać do wyborców – dzięki temu kursowi dowiesz się co publikować, by zwiększać zaangażowanie wyborców, jakich narzędzi używać, by bezpłatnie docierać do większej ilości mieszkańców Twojej gminy lub miasta i jakich bezpłatnych narzędzi używać, by tworzyć atrakcyjnie wyglądające grafiki i zdjęcia.

2. Audiobook “Kampania wyborcza – wygraj wybory“. Jest to materiał audio, który możesz słuchać w dowolnym miejscu. W audiobooku znajdziesz podpowiedzi dotyczące przygotowania się do startu w wyborach.

3. Konsultacje wyborcze – W formie wideokonferencji (lub telekonferencji). Konsultacje są przeznaczone dla wszystkich osób, które zamierzają albo prowadzą już kampanię wyborczą, zamierzają wystartować w uzupełniających lub ponownych wyborach.

4. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program

5. Reklama polityczna na Facebooku

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu