Jeszcze nie skończył się 2020 rok a już można było zobaczyć, że pogłoski o wcześniejszych (dodatkowych) wyborach samorządowych na Mazowszu jednak się odbędą. Mimo iż nie było do końca wiadomości o tym kiedy, na jakich zasadach ani jak będzie wyglądać walka, to mediach społecznościowych można zauważyć pierwsze przesłanki, że kampania trwa już na dobre.
Kampania wyborcza na Mazowszu
Wielokrotnie mówili o tym politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślając, że istnieje poważna konieczność wyodrębnienia stolicy Polski z Mazowsza. Argument przedstawiany przez zwolenników dotyczył kwestii bogactwa samej Warszawy i dużej dysproporcji stolicy z najdalszymi zakątkami województwa mazowieckiego.
Temat nierówności dostępu do pieniędzy europejskich dla dużej Warszawy i sąsiednich gmin konkurujących z gminami z najdalszych zakątków Kurpiowszczyzny albo ziemi przysuskiej, czy zwoleńskiej.
Trudno konkurować o pieniądze, kiedy są tak spore dysproporcje, a stolica – jak informowali zwolennicy wydzielenia jej z województwa mazowieckiego – zawsze będzie miała inne, większe potrzeby, ale także i możliwości zdobycia więcej.
Wygrać wybory na Mazowszu
Plotki i doniesienia kontra rzeczywistość? Same przecieki dokonywane przez ekipę rządzącą oraz najważniejszych polityków zdawały się wprowadzać niepewność i na samym początku 2020 roku przez komentatorów były raczej przyjmowane z niedowierzaniem.
W czasie ogólnopolskiej kampanii prezydenckiej główni kandydaci nie zajmowali się szczególnie tym tematem. Już po wyborach pytany o to Andrzej Duda według zapewnień działaczy PiS miał deklarować, że podpisze ustawę zarządzającą wybory i podział Mazowsza na dwa województwa.
To, czy województwo mazowieckie naprawdę zyska, czy straci na podziale zależeć będzie z pewnością od wielu czynników. Każda strona konfliktu przedstawia swoje racje. Już na początku 2020 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i inni samorządowcy deklarowali, że mazowieckie więcej straci, niż zyska na podziale, który zaplanowali politycy PiS.
Politycy PiS podkreślali, że chodzi o korzyści finansowe i sposób przeliczania pieniędzy z UE, które wg nich korzystniej będą mogły być transferowane do małych samorządów wówczas gdy Warszawa będzie wydzielona jako oddzielne województwo.
Kiedy zacząć kampanię wyborczą?
Grudzień z ofensywą? Tylko w 7 dni grudnia na profilu Facebookowym europosła Adama Bielana można było zobaczyć, że polityk wydał blisko 7 tysięcy złotych na reklamę.

I choć oczywiście można powiedzieć, że każdy aktywny polityk może chwalić się swoimi sukcesami, to nie jest to z pewnością przypadek, że akurat w grudniu fanpejdż Bielana wskazywał na większą aktywność.
Jeśli myślisz o tym, by wystartować i wygrać wybory – zacznij działać. Nawet jeśli nie ma jeszcze ogłoszonego terminu wyborów (przede wszystkim wtedy!!!). Czekanie do ostatniej chwili spowoduje, że inni będą bliżej wygranej, a Ty dopiero zaczniesz przygotowania.
Przykład Adama Bielana, który wykorzystał przełom roku do nawiązania kontaktu z wyborcami pokazuje, że warto zainwestować czas i pieniądze, by zostać zauważonym.
Jacek Babiel
Przydatne linki:
Więcej ciekawych materiałów nt. skutecznych kampanii wyborczych:
1. Kurs wideo „Jak wykorzystać Facebooka w kampaniach wyborczych?„. Jeśli chcesz zwiększać zasięgi, nie masz budżetu na reklamy i chcesz w bezpłatny sposób docierać do wyborców – dzięki temu kursowi dowiesz się co publikować, by zwiększać zaangażowanie wyborców, jakich narzędzi używać, by bezpłatnie docierać do większej ilości mieszkańców Twojej gminy lub miasta i jakich bezpłatnych narzędzi używać, by tworzyć atrakcyjnie wyglądające grafiki i zdjęcia.
2. Audiobook „Kampania wyborcza – wygraj wybory„. Jest to materiał audio, który możesz słuchać w dowolnym miejscu. W audiobooku znajdziesz podpowiedzi dotyczące przygotowania się do startu w wyborach.
3. Konsultacje wyborcze – W formie wideokonferencji (lub telekonferencji). Konsultacje są przeznaczone dla wszystkich osób, które zamierzają albo prowadzą już kampanię wyborczą, zamierzają wystartować w uzupełniających lub ponownych wyborach.
4. Ulotki wyborcze, plakaty wyborcze, banery, reklamy, grafiki społecznościowe do wykorzystania w kampanii wyborczej – BEZPŁATNY program
