Debata prezydencka – szanse, wyzwania, zagrożenia

debata prezydencka, debaty prezydenckie, Bohdan Szklarski, live, transmisja na żywo, live w kampanii wyborczej, wybory w sieci, wybory w internecie, na żywo, live kampania, kampania na żywo w internecie, transmisja live, transmisje kampania wyborcza, live kampania wyborcza, gazetka wyborcza, kampanijna gazetka wyborcza, gazetka kandydata, gazetka gminna, jak zrobić swoją gazetkę wyborczą, gazeta na wybory, reklama na facebooku, reklama polityczna Facebook, Facebook opłacone przez, reklama wyborcza na Facebooku, wybory na Facebooku, kampania wyborcza na Facebooku, kampania w sieci, kampania w Internecie, wybory uzupełniające, wybory przedterminowe, przedterminowe wybory, kampania w wyborach uzupełniających, door to door, od drzwi do drzwi, d2d, wybory Facebook, kampania wyborcza na Facebooku, Wybory prezydenckie, Kampania wyborcza, Wybory do Sejmu, Wybory2020 gazeta na wybory samorządowe, gazetka wyborcza, Jak wygrać wybory doradca, Jak wygrać wybory ekspert, Jak wygrać wybory konsultant, Jak prowadzić kampanię wyborczą, wybory samorządowe doradca, wybory samorządowe ekspert, jak wygrać wybory kampania, jak prowadzić kampanię wyborczą, skuteczna kampania wyborcza, Wiedza.e-babiel.com, Skuteczna kampania wyborcza, jak wygrać wybory, jak zostać wójtem, jak zostać burmistrzem, jak zostać prezydentem, jak wygrać wybory samorządowe, wybory samorządowe 2018, drzewo kampanii wyborczej, drzewo kampanii, wybory w gminie, wybory na wsi, wybory w mieście, Kampania wyborcza na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, wybory, wybory 2020, wybory 2021, wybory 2022, wybory 2023, wybory 2024, wybory 2025, Kampania wyborcza od A do Zet, Jak wygrać wybory, Wybory kampania, wybory 2020, wybory samorządowe, wyboy Jacek Babiel, Wyory wygrać, Jak wygrać samorząd, Jak zostać Prezydentem, Jak zostać wójtem, Jak zostać burmistrzem, na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, http://www.wiedza.e-babiel.com, kampania w Social Mediach, kampania polityczna na Facebooku, reklama na Facebooku, jak wygrać wybory na Facebooku

Debaty prezydenckie zwłaszcza te organizowane w Stanach Zjednoczonych budzą sporo emocji. Jak to wykorzystują kandydaci?

Kandydaci przygotowują się do nich wiedząc, że widownia w tym czasie skupi swoją uwagę na tym jak będą wyglądać i co będą mówić w czasie debat. Ale nie tylko…

Czasem kandydaci zastanawiają się, czy wystąpić w debacie wyborczej. I to, że w Polsce nie ma niezależnej organizacji, która zajmowałaby się organizacją debat przedwyborczych powoduje, że media starają się przyjąć taką rolę organizatorów. Mimo tego, że kandydaci czasem chcieliby wystąpić w debacie, zwłaszcza w lokalnych wyborach samorządowych, czy też parlamentarnych, to tych okazji nie ma zbyt dużo, a jak są to czasem ich powaga jest delikatnie mówiąc wątpliwa.

Ale zadawanie sobie pytania o to, czy uczestniczyć, brać udział, czy może jednak zrezygnować z udziału w dyskusji z kilkoma (lub nawet kilkunastoma) kandydatami na wójta, burmistrza, czy prezydenta sprawia często spore wyzwanie po stronie kandydatów.

Podpowiedzi dla kandydatów

Czego można się nauczyć oglądając debaty przedwyborcze i debaty prezydenckie? Przede wszystkim najważniejszym przesłaniem, które wdrażam w pracy z kandydatami jest – dobre przygotowanie.

Po drugie – zdecyduj co chcesz osiągnąć w czasie debaty prezydenckiej i skup się na tym, by Twoje przesłanie pojawiło się w czasie debaty na tyle wyraźnie, by oglądający debatę zrozumieli przekaz i go zapamiętali.

Powody porażek w debatach?

Zbyt duża pewność siebie przed debatą i zbagatelizowanie przeciwnika to największe zagrożenie. Niestety politycy, którzy mają już doświadczenie w występowaniu przed kamerą, w kontaktach z dziennikarzami nie widzą potrzeb przygotowywania się do debat i na tym tracą. Okazuje się, że świeży, czasem nawet młody kandydat w potyczce w czasie debaty prezydenckiej jest nie tylko lepiej przygotowany merytorycznie, ale przede wszystkim lepiej wygląda i wie co chce osiągnąć.

Jacek Babiel

Warto zobaczyć także:

Przydatne linki:

  1. Konsultacja przed debatą prezydencką (debatą przedwyborczą dla wójta, burmistrza, prezydenta, posła, senatora)
  2. Analizator wydatków reklamowych na Facebooku
  3. Szkolenie on-line „Jak wykorzystać Facebooka w kampanii wyborczej?
  4. Kampania wyborcza od A do Zet

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu