Zainteresowanie 1 mln 410 tysięcy

wybory, debata prezydencka, prawybory, jak wygrać wybory, wyborcza, wygraj wybory, poradnik wyborczy, www.e-babiel.com

1 mln 410 tysięcy to liczba odniesień do stron i podstron internetowych, które niecały dzień po trzecim starciu Clinton – Trump wyświetlało Google po wpisaniu hasła „debata prezydencka”. Znacznie większy wynik można było zobaczyć po wpisaniu frazy „US presidential debate”. Tu Google pokazywało wynik 94 mln 100 tysięcy.

Bez względu na to jak bardzo lubisz lub nie lubisz amerykańską politykę – jeśli jesteś lub chcesz wejść do polityki i być na samej górze, powinienyś brać przykład z tego co się tam dzieje. Może nie wszystko. Z pewnością. Ale to, co można było zobaczyć w czasie trzech debat i to co stało się wokół debat, to było to, czego Ci potrzeba.

I choć mówię tu o największym politycznym starciu o fotel prezydenta jądrowego mocarstwa, to sam model zainteresowania tym co się działo wokół spotkań w czasie których debatowali kandydaci jest czymś, co z pewnością chciałby uzyskać niejeden doradca i szef kampanii wyborczej w naszym kraju.

Jak wywołać zainteresowanie mediów? Zobacz

Teoretycznie kandydaci zwłaszcza w naszej polskiej rzeczywistości nie mają zbyt wiele szans na porównywanie się z kandydatami ze Stanów Zjednoczonych, ale w zasadzie nie o to mi chodziło. Chciałem tylko pokazać sam mechanizm zwrócenia uwagi wyborców na wszystko co dzieje się w czasie kampanii wyborczej i w czasie przed, między i po debatach. Ten czas jest szczególnym czasem, w którym zarówno sami kandydaci, jak i sztab wyborczy, pomocnicy i sympatycy mogą wykorzystywać materiał z debat do zdobywania dodatkowych punktów i zdobywania poparcia zwłaszcza wśród niezdecydowanych.

Jest to niedoceniany element walki wyborczej w naszym kraju. Niestety czasem kandydaci nie biorą udziału w wyborach twierdząc, że nie ma sensu ścierać sie z innymi kandydatami. Być może jest to związane z tym, że wielu kandydatów oprócz najbliższej rodziny i przyjaciół nie ma wsparcia i zaplecza, które umiałoby wykorzystać debaty telewizyjne i radiowe w walce o mandat. I z pewnością się to nie zmieni w najbliższym czasie diametralnie. Ale ci, którzy będą mieli plan i wykorzystają sam udział kandydata i materiały, które powstaną w czasie takich debat z pewnościa zyskają dodatkowe zainteresowanie wyborców.

Co zrobić?

Po pierwsze można wykorzystać wypowiedzi kandydata i cytaty z relacji wideo lub audio wykorzystać w materiałach wyborczych. Krótkie kilkunastosekundowe klipy z debaty mogą stać się dodatkowym magnesem zwracającym uwagę na kandydata. Po drugie, można wykorzystać też wypowiedzi konkurentów, zwłaszcza kiedy nasz kandydat nie zgadza się z twierdzeniami i wypowiedziami konkurentów – takie materiały i polemika z nimi są w stanie dodatkowo podgrzać atmosferę.

Warto pamiętać o tym, że atmosfera to wszystko to co dzieje się wokół. Tworzy ją nie tylko sam kandydat ale także jego otoczenie, zwolennicy, przeciwnicy i media, nawet te małe, gminne, czy też społecznościowe. Warto wykorzystać internet i media społecznościowe – każdy wpis i udostępnienie materiałów o debacie w mediach to kolejna szansa na zwiększenie zainteresowania mediów i wyborców kandydatem.

Jacek Babiel

ZOBACZ więcej na temat kampanii wyborczych:

Audiobook „Co wyborcy zyskają gdy wygrasz wybory” – 2,99 zł

Audiobook WYGRAJ WYBORY – 29 zł

CD pack KAMPANIA WYBORCZA – CD audio – 59 zł

Dwa e-booki WWW-WYBORY i JAK WYGRAĆ WYBORY? – 39 zł

Kampania wyborcza Baracka Obamy – kampania wyborcza w Internecie – 29 zł

Książka „Jak wygrać wybory?” – 39 zł

Jak wygrać wybory? – czytaj na Kindle 6,15$

 

Zdobądź zaproszenie  – Konferencja WYBORY LOKALNE  i zyskaj BONUS 500 zł na materiały wyborcze