Reklama polityczna na Facebooku. Czy to już koniec?

reklama na facebooku, reklama polityczna Facebook, Facebook opłacone przez, reklama wyborcza na Facebooku, wybory na Facebooku, kampania wyborcza na Facebooku, kampania w sieci, kampania w Internecie, wybory uzupełniające, wybory przedterminowe, przedterminowe wybory, kampania w wyborach uzupełniających, door to door, od drzwi do drzwi, d2d, wybory Facebook, kampania wyborcza na Facebooku, Wybory prezydenckie, Kampania wyborcza, Wybory do Sejmu, Wybory2020 gazeta na wybory samorządowe, gazetka wyborcza, Jak wygrać wybory doradca, Jak wygrać wybory ekspert, Jak wygrać wybory konsultant, Jak prowadzić kampanię wyborczą, wybory samorządowe doradca, wybory samorządowe ekspert, jak wygrać wybory kampania, jak prowadzić kampanię wyborczą, skuteczna kampania wyborcza, Wiedza.e-babiel.com, Skuteczna kampania wyborcza, jak wygrać wybory, jak zostać wójtem, jak zostać burmistrzem, jak zostać prezydentem, jak wygrać wybory samorządowe, wybory samorządowe 2018, drzewo kampanii wyborczej, drzewo kampanii, wybory w gminie, wybory na wsi, wybory w mieście, Kampania wyborcza na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, wybory, wybory 2020, wybory 2021, wybory 2022, wybory 2023, wybory 2024, wybory 2025, Kampania wyborcza od A do Zet, Jak wygrać wybory, Wybory kampania, wybory 2020, wybory samorządowe, wyboy Jacek Babiel, Wyory wygrać, Jak wygrać samorząd, Jak zostać Prezydentem, Jak zostać wójtem, Jak zostać burmistrzem, na Facebooku, Jak wygrać wybory na Facebooku, Wybory Facebook, Kampania Facebook, Kampania Samorządowa, Kampania wyborcza do samorządu, samorządowa kampania wyborcza, http://www.wiedza.e-babiel.com, kampania w Social Mediach, kampania polityczna na Facebooku, reklama na Facebooku, jak wygrać wybory na Facebooku

Czym jest reklama polityczna na Facebooku? A Reklama polityczna?Reklamy dotyczące kwestii społecznych, wyborów lub polityki to nowa gałąź reklamy stale i dynamicznie rozwijająca się. Do niedawna dostępna tylko dla największych graczy, dziś praktycznie dla każdego kandydata.

Zanim jednak zaczniemy wgłębiać się i zastanawiać nad reklamą na Facebooku, trzeba najpierw dopowiedzieć, że za każdym razem kiedy będziemy mówić i myśleć o reklamie na Facebooku, będzie się to też odnosić do reklamy, która może być także wyświetlana na Instagramie (Instargam jest częścią Facebooka, dlatego reklamy polityczne i społeczne mogą być także wyświetlane na tej platformie).

Tydzień przed wyborami nie będzie możliwości dodawania reklam na Facebooku. Na razie tylko w Stanach Zjednoczonych. Czy to samo będzie też w innych krajach przed wyborami?

Reklama polityczna

Wszystko w ramach zabezpieczania procesów wyborczych i ochrony wyborów w USA. Zapowiedź Marka Zuckerberga z września 2020 roku związana była z kolejnymi doniesieniami o próbach wpływu różnych organizacji i państw na proces wyborczy w USA. Głównym powodem miało być pojawienie się sporej ilości reklam zlecanych przez Chiny i Rosję.

Czy w przyszłości także w polskich wyborach Facebook będzie blokować reklamy polityczne? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo, że po ostatnich wydarzeniach 6 stycznia 2021 na Kapitolu w Waszyngtonie, kiedy Facebook zablokował możliwość dodawania postów bezpłatnych przez Donalda Trumpa (działania niezwiązane z reklamowaniem), wszystko może być realne.

Reklama wyborcza

Samo ograniczanie wyświetlania nowych reklam przed wyborami może i jest sensowne, zważywszy na to, że nie tylko partie polityczne (komitety wyborcze) je wyświetlały. I działo się tak oczywiście nie tylko w Stanach Zjednoczonych. W Polsce w czasie wyborów samorządowych, parlamentarnych, do Europarlamentu ale także tych prezydenckich reklamy polityczne (i reklamy wyborcze) były wyświetlane przez różne osoby i podmioty – także te, które zgodnie z prawem nie były do tego upoważnione…

Jak uruchomić kampanię polityczną na Facebooku

Włączenie reklam politycznych jest możliwe po spełnieniu wymogów dotyczących reklam politycznych i społecznych. Facebook wprowadził szereg obostrzeń, które muszą być spełnione, by takie reklamy mogły być wyświetlane. Jednym z najważniejszych etapów jest Autoryzacja profilu wyświetlającego reklamy polityczne. Proces zatwierdzania i weryfikacji jest dziś już stosunkowo prosty. Trwa od kilku do kilkunastu godzin.

W czasie procesu Autoryzacji reklamodawca musi określić: tożsamość reklamującego, wysłać dokument tożsamości, ustalić zastrzeżenie, które będzie wyświetlane przy reklamie (Opłacone przez: nazwa komitetu albo organizacji finansującej wyświetlanie reklamy).

Co ciekawe nadal pojawiają się reklamy, które nie mają zastrzeżenia, jednak są one szybko wyłączane przez specjalny algorytm Facebooka.

Mimo łatwości uruchomienia samego wyświetlania reklam politycznych, samo ich ustawienie jest już działaniem na wyższym poziomie. Nie wystarczy tu kliknięcie „Promuj post”, jak pewnie nadal większość myśli.

Ekspert od reklamy politycznej

System reklamowy Facebooka daje bardzo szerokie możliwości targetowania reklam i docierania do bardzo konkretnych grup odbiorców, z wyszczególnieniem i wskazaniem konkretnych grup odbiorców. Oprócz wieku, płci, zainteresowań, miejsca pobytu możliwe jest także ustalenie preferencji społecznych, upodobań odbiorców, uzależnienie wyświetlania reklamy od pozycji społecznej czy też zawodu (nie wszystkich zawodów), rodzinnych uwarunkowań (posiadanie dzieci, ustalenie wieku szkolnego), czy też możliwe jest np. wyświetlanie reklamy osobom, które ostatnio były, podróżowały do jakiegoś miejsca.

Tych możliwości jest bardzo dużo, a Facebook oprócz tego daje możliwość ustalenia kilkunastu celów reklamowych dla materiałów które mają być wyświetlane Twoim odbiorcom: może to być wyświetlanie filmu, zwiększenie zasięgu, zwiększenie rozpoznawalności, wykonanie akcji do posta, polubienie strony (niebawem ta możliwość zniknie), skomentowanie posta itd.

Teoretycznie można uczyć się systemu wyświetlania reklam, tworzyć je, obserwować i poprawiać, ale kampania wyborcza to zazwyczaj krótki czas i warto go wykorzystać na kontakty z wyborcami. Nie polecam jednak tej drogi. Wiem, że sporo agencji reklamowych twierdzi, że jest w stanie zarządzać reklamami politycznymi w Social Mediach, jednak trzeba przyznać, że niewiele z nich ma doświadczenie i wyczucie w działaniach w kampaniach wyborczych.

Wybierając

Jacek Babiel

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu