Jak wykorzystać Twitter w kampanii wyborczej?

Twitter w kampanii wyborczej

Dlaczego warto? Po co? Jak wykorzystać Twittera działaniach budujących wizerunek? Czy Twitter jest tylko dla polityków i kandydatów z tej „wielkiej polityki” i przyda się w parlamentarnej kampanii wyborczej, czy może także w kampanii samorządowej?

O tym, że Elon Musk kupił Twittera wiedzą już chyba wszyscy. Nie wszyscy jednak używają Twittera i mimo tego, że na całym świecie jest ona bardzo popularna, to u nas nadal wiele osób nie rozumie jak ona działa.

Twitter i Facebook swoje początki dawno mają za sobą. Wiele osób podkreślając rolę zasięgów i ilości użytkowników na poszczególnych platformach społecznościowych zaznacza, że Facebook jest bardziej skuteczny ponieważ w Polsce 20 mln użytkowników ma konto na Facebooku, a na Twitterze jest tylko (czy tylko?) 8 mln użytkowników.

Zrozumieć jak działa Twitter

Żeby osiągnąć sukces na Twitterze, trzeba zrozumieć mechanizm jego działania. Trzeba też poznać jego największe zalety, a te są znaczące w porównaniu do Facebooka, czy Instagrama albo Tik-Toka.

Przede wszystkim największą różnicą jest to, że Twitter jest bardzo szybkim medium społecznościowym i jego aktualność często jest mierzona w czasie rzeczywistym. Więcej, wiele wpisów kilka godzin po opublikowaniu może być dawno nieaktualna, ale to wcale nie sprawia, że jest to jakiś problem.

Obserwujący konto publikującego zazwyczaj reagują na jego wpis zaraz po opublikowaniu. Reagują komentując, podając dalej, dyskutując, a czasem zamieszczać wpis w mediach tradycyjnych – strony www serwisów prasowych, radiowych, telewizyjnych.

Liderzy opinii korzystają właśnie z tego, że będąc obserwowani przez dziennikarzy i przedstawicieli mediów z całego świata, bardzo często nie muszą po publikacji na Twitterze wcale uruchamiać biura prasowego, by nagłośnić jakąś sprawę lub temat. Dziennikarze sami robią z takich ciekawych tweedów użytek, zwielokrotniając zasięg i pozwalając w taki sposób na rozpowszechnienie (bezpłatne) idei, twierdzeń, komentarzy, apeli oraz sygnałów publikowanych przez wpisy na Twitterze.

Moc Twittera

Siła przebicia była widoczna już od pierwszych lat, zaraz po tym jak Twitter powstał, ale jego największy rozkwit można było zauważyć w czasie kampanii wyborczej Donalda Trupa oraz w czasie jego prezydentury. Amerykański Lider do tego stopnia opanował to medium, że publikacje na jego koncie czasem ukazywały się nawet kilka razy w ciągu jednej godziny.

Donald Trump był pierwszym amerykańskim prezydentem, który tak otwarcie używał komunikacji na kanale społecznościowym, że w niektórych momentach ludzie z jego otoczenia zastanawiali się co zrobić, by powstrzymać prezydenta, który cały czas i bez zahamowań informował świat o rzeczach ważnych, mało ważnych, ale także o sprawach strategicznych, które nie powinny były ujrzeć światła dziennego.

Twitter w Polsce

Od dawna słyszałem, że Twitter jest tylko dla tych największych. Tak mówili bardzo często samorządowcy, którzy jak się potem okazywało nie wiedzieli na czym polega sukces Twittera, nie rozumieli go i w sporej większości nie mieli z nim nigdy kontaktu.

Najłatwiej jest powiedzieć „nie mam czasu” i nie interesować się tym jak co działa. Dzięki temu, potem wygrywają ci, którzy przynajmniej zrozumieli i dowiedzieli się jak to wykorzystać.

Wymówka dotycząca czasu często powtarzana przez osoby działające publicznie, społecznie jest podnoszona w momencie, gdy trzeba coś zrobić, gdzieś dotrzeć, rozpowszechnić informacje i dotrzeć z informacją do sporej grupy odbiorców. Ale jak to zrobić, kiedy nie było czasu na poznanie zasad działania? Przecież w ostatniej chwili nie da się założyć konta i od razu mieć dużą liczbę obserwatorów…

Ten taktyczny błąd myślenia zauważam bardzo często pracując i spotykając się zarówno z samorządowcami, jak też z przedstawicielami trzeciego sektora i potencjalnymi kandydatami na wszystkich szczeblach. Czekanie to zmora, która zjada kandydatów…

Wskazówka jak wykorzystać Twittera

Jeśli chcesz wystartować pierwszy albo kolejny raz i jeśli chcesz wygrać wybory – zacznij już dziś! Załóż konto i zacznij wysyłać tweety, tak, by inni zauważyli Ciebie. Zanim się obejrzysz, wokół Ciebie pojawią się ludzie którzy zauważą Twoje treści. Będą je komentować i podawać dalej. Będą się kłócić, a dzięki temu treści publikowane na Twoim koncie zaczną docierać dalej i więcej osób je przeczyta. Potrzebny jest jednak czas.

Dopiero wtedy, już w trakcie kampanii wyborczej Twoje konto pomoże Ci dotrzeć do liderów wpływu, być może dziennikarzy i liderów opinii w Twojej okolicy.

Z dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić, że w Twojej okolicy pewnie niewiele osób ma konto na Twitterze i być może niewielu potencjalnych wyborców z gminy, czy powiatu używa Twittera. Kluczem jednak nie są wyborcy, a Ci którzy mogę „wywindować” i pomóc Ci rozpowszechnić treści które publikujesz w wiele więcej wartych i znaczących miejscach niż sam kanał Aktualności na Facebooku.

Jeden ciekawy tweet to mogą być wielokrotnie podawane dalej tweety, wiadomości w serwisach internetowych, dyskusje redakcyjne na jego temu i Twój udział w audycji albo programie telewizyjnym.

Twitter nie daje możliwości płacenia za reklamy polityczne. Może być jego największą i najważniejszą cechą, która sprawia, że tylko najbardziej wartościowe treści mają szansę na przebicie się w szumie informacyjnym. Jeśli chcesz, wykorzystaj to. Zacznij wcześniej, zanim zostanie ogłoszony termin wyborów i zacznie się kampania parlamentarna albo samorządowa.

Przewaga Twittera

Jedno jest pewne, dziennikarze szukając tematów częściej przeglądają Twittera niż Facebooka. Jest to związane z samą konstrukcją obu portali społecznościowych. Twitter kiedyś 140 znaków, dziś 280 znaków. Facebook umożliwiający pisanie mega długich postów. Oba portale dają społeczności możliwość kontaktu i wyświetlania wzajemnych informacji publikowanych przez użytkowników. Twitter jest inny niż Facebook. Czy zły? Gorszy? Nie, po prostu inny.

Inny rodzaj treści, inaczej podawane treści są kluczem sukcesu Twittera. Oczywiście nie oznacza to, że Facebook nie jest ważny. Wręcz przeciwnie. Facebook od zawsze chciał należeć do dostawców wiadomości. I w wielu przypadkach na świecie tak jest. Ludzie w wielu miejscach, także w Polsce wiedzę o tym co się dzieje czerpią z Facebooka. Twitter tymczasem wypracował sobie pozycję lidera wśród liderów. Zwłaszcza opinii, których można spotkać na Twitterze. I to jest ta przewaga, której nie ma (a może nawet nie potrzebuje) Facebook.

Twitter ze względu na swoje funkcjonalności daje użytkownikom to, czego nie daje Facebook. Szybkość i możliwość dotarcia (która przemija, ciągle goni czytelników i nadawców tweedów). Czasem daje nawet bardziej ekskluzywnego do wąskiego, ale stargetowanego grona odbiorców. I to jest jego przewaga, którą warto wykorzystać.

Jacek Babiel

Być może zastanawiasz się co zrobić, by zwiększyć szanse na wygraną w wyborach. Przygotowałem dla Ciebie kilka wskazówek.

Więcej materiałów, które możesz wykorzystać – jeśli chcesz wygrać wybory

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu