Jak wygrać wybory samorządowe

Kampania wyborcza wywołuje emocje zwłaszcza na ostatniej prostej, ale to ci którzy wcześniej zastanawiają się nad tym jak wygrać wybory samorządowe i podejmują działania, zazwyczaj wygrywają już na starcie.

Zanim jednak ktokolwiek zaczyna przygotowania, trwają spekulacje. Ile jeszcze czasu zostało do wyborów samorządowych. Czy to jeszcze dwa lata, rok, czy może pół roku. Pisze o tych spekulacjach, które niestety większość kandydatów rozpatruje jako najważniejsze czynniki wpływające na ich decyzje na temat tego czy i kiedy rozpoczną przygotowania do startu w wyborach samorządowych.

Jak wykorzystać media społecznościowe w wyborach samorządowych?

Są dwie koncepcje. Jedna to dobre przygotowanie, długotrwałe i świadome działania, które pomagają zbudować wizerunek kandydata. Ten wariant wybierają zazwyczaj kandydaci, którzy wiedzą o tym, że wystartują w najbliższych wyborach samorządowych. W tej grupie nie ma znaczenia termin, czyli to kiedy wybory się odbędą.

Wizerunek kandydata i poparcie wyborców

Zaletą tego podejścia jest to, że kandydat bardzo często w momencie rozpoczynania „właściwej kampanii wyborczej” przez innych kandydatów, jest już na ostatniej prostej.

Tu kandydat rozpoczynający przygotowania wcześniej otrzymuje swego rodzaju premię. Czas jaki wykorzysta na budowę swojej marki osobistej zazwyczaj pozwala takiemu kandydatowi zdobyć ugruntowaną pozycję. Dodatkowo w takim przypadku zbudowanie świadomości w społeczności lokalnej jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku kandydatów, którzy zdecydują się na rozpoczęcie pracy „w terenie” i prowadzenie działań wizerunkowych na ostatniej prostej.

Jeśli do wyborów samorządowych jest jeszcze kilka (albo więcej) miesięcy to rekomenduję rozpoczęcie działań długofalowych. Są one tańsze, mają większą gwarancję skuteczności i prawdopodobieństwa na odniesienie sukcesu.

Zanim opracujesz plan działań dowiedz się co najbardziej przeszkadza ludziom w twojej gminie albo mieście. Temat rozpoznania „co boli ludzi” to jeden z trudniejszych elementów do rozgryzienia. I wcale nie chodzi tutaj o wrotkarstwo. Możesz rozpocząć badania w terenie, możesz pytać sąsiadów z bloku, z osiedla, z miejscowości w której mieszkasz, a potem będziesz mógł pójść dalej. Być może na początku badania nie będą zbyt skomplikowane, a w dalszym etapie proponuję wykorzystaj media społecznościowe i spotkania do tego, by zbudować obraz twojej gminy albo miasta.

Prawda jest taka, że największym błędem jaki robią kandydaci startujący w wyborach samorządowych jest to, że wszystko zostawiają na ostatni dzwonek. Dlatego jeśli to czytasz, to już dziś zacznij działać! Nie czekaj na to co zrobią twoje koleżanki i koledzy, bo w ostateczności to liczba oddanych głosów na ciebie będzie decydować o tym, czy zostaniesz radnym, wójtem, burmistrzem, czy prezydentem.

Nieraz słyszałem takie opowieści „że to jeszcze za wcześnie”, a potem w ostatniej chwili okazywało się, że trudno było kandydatom pokonać konkurencję, bo brakowało czasu.

Jeśli masz zamiar zostać radnym, to przygotowałem specjalny bezpłatny materiał, w którym podpowiadam co zrobić, by zwiększyć szansę na wygraną i zostać radnym.

Decyzja o starcie w wyborach w ostatniej chwili

Niestety większość kandydatów w wyborach samorządowych w ostatniej chwili decyduje się na to, żeby wystartować. Piszę tu niestety, ponieważ dla nas wyborców jest to znak o tym, że być może taki kandydat znajdzie się na liście wyborczej zbudowanej w pośpiechu, albo to że szanse takiego kandydata mogą być mniejsze niż tego, który zacznie wcześniej.

Z drugiej strony nigdy nie ma pewności, że wcześniejsze działania dadzą sto procent na wygraną. Zaznaczam to, ponieważ część kandydatów chciałaby otrzymać od doradcy zapewnienie, że jak wystartują i wydadzą określoną kwotę, to napewno wygrają wybory samorządowe. Tak to nie działa.

Nawet pytania, które najczęściej zadają kandydaci na samym początku współpracy z konsultantem wyborczym o to jaki trzeba mieć budżet nie mają większego sensu bez analizy otoczenia kandydata, jego zasobów, ludzi którzy mogą pomóc i innych spraw. Mówię o tym w specjalnym materiale Kampania wyborcza od A do Zet, który jest cyklem materiałów wideo przygotowanym specjalnie dla moich klientów i ich komitetów oraz sztabów wyborczych.

Jak wystartować w wyborach samorządowych i wygrać?

Odpowiedzi jest kilka. Przede wszystkim podejmij decyzję i zacznij działać. Nie odkładaj decyzji na później. To najczęściej popełniany błąd.

Przez wiele lat widziałem kandydatów, którzy byli przygotowani merytorycznie ale odwlekali decyzję o starcie do samego końca. Czasem tak było dlatego, że nie było nikogo w pobliżu, kto mógłby tym kandydatom powiedzieć – dziś jest właściwy dzień i trzeba zacząć. Nie było nikogo, kto by powiedział, że każdy dzień zwłoki jest dniem straconym

Nie ma znaczenia ile pieniędzy masz na starcie. Będą liczyć się twoje zamierzenia i przekonanie o tym, że chcesz wygrać wybory i zostać radnym, wójtem, burmistrzem albo prezydentem. Jeśli podejmiesz decyzję i zaczniesz działać, to każdego dnia zrobisz więcej od tych (twoich) konkurentów, którzy jeszcze się zastanawiają.

Reklama wyborcza w mediach społecznościowych

Dowiedz się jak wykorzystać Facebooka w wyborach samorządowych, jak wykorzystać Twittera w wyborach i inne media społecznościowe do prowadzenia aktywnej kampanii wyborczej.

Na dzień dzisiejszy Facebook to najtańsze i najbardziej skuteczne miejsce, które pozwoli ci szybko i konkretnie dotrzeć do twoich wyborców. Do tego służy reklama polityczna (reklama na Facebooku i Instagramie – ze specjalnym zastrzeżeniem. Zasady zamieszczania reklam politycznych zostały zmienione na Facebooku w 2018 roku po aferze Cambridge Analytica dotyczącej wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Zasady te obejmują „reklamy specjalne” z zakresu m.in. spraw społecznych, polityki, kampanii wyborczych).

https://www.jacekbabiel.pl/instrukcja_wygrywania

Musisz już dzisiaj budować grupę odbiorców, którzy będą wiedzieli o tobie. Będą wiedzieli, że jesteś, działasz i chcesz ich reprezentować. Oczywiście pierwszego dnia po podjęciu decyzji o starcie nie opowiadaj o tym wszystkim na Facebooku i Instagramie. Ludzie muszą zauważyć efekty twoich działań. Ludzie muszą widzieć sens tych działań i w konsekwencji – jeśli wykorzystasz wskazówki (które przygotowałem dla ciebie), będą twoimi zwolennikami.

Musisz pamiętać, że zdobywanie wyborców to proces. Ważna jest rozpoznawalność i wiarygodność. Liczy się zaufanie.

Jacek Babiel

  1. Co robić, by zdobyć mandat radnego? Przeczytaj koniecznie jeśli masz zamiar wystartować i zostać radnym
  2. Jak mogę Ci pomóc wygrać wybory?

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu