Nowy Ład – komunikacyjne case study

Polski Ład, PR, Public Relations, Jacek Babiel

„Nie wszyscy muszą się znać na…” – finansach, na komunikacji, na wprowadzaniu zmian, na robieniu dobrych rzeczy.

Kiedy kilka miesięcy przed wprowadzeniem Polskiego Ładu poznaliśmy koncepcję Nowego Ładu – widać, że była ona wtedy „w proszku”. Nie przeszkodziło to partii rządzącej chwalić się, że ekipa rządząca przygotowała dla Polaków coś niesamowitego. Coś, czego nie było w Polsce od wielu lat!

Pociąg PijaRowy

I tak ruszyły trasy promujące nowe „udogodnienia”. Po jakimś czasie okazało się, że może zabraknąć rządzącym kilku głosów, by przeforsować nowe zmiany i na jakiś czas opinia publiczna zapomniała za sprawą dziennikarzy o Nowym Ładzie, który po kilkudziesięciu dniach zmienił nazwę na Polski Ład.

Sama końcówka roku 2021 to był istny rajd legislacyjny. Rządzący chcieli zdążyć przed Nowym Rokiem, by móc pochwalić się rzeczywistymi zmianami. Po wielu poprawkach 1 stycznia 2022 roku z nadzieją na „lepsze jutro” patrzyło wielu Polaków. Wszak przekaz komunikacyjny, że „Polacy nie stracą, a zyskają na Polskim Ładzie” krążył w dyskusjach około bożonarodzeniowych i sylwestrowych.

Rządzący komunikują

Dobrze by było, gdyby czasem sięgali Dalej, by mierzyli Wyżej i swoimi działaniami przyczyniali Mocniej – i pozytywnie wpływali na otoczenie i codzienność tych, których dotyczą zmiany.

W zasadzie można by podstawić tu, w przykładzie który omawiam prezesa jakiejś firmy, dyrektora albo polityka poprzedniego (czy byłych) ekip rządowych.

Ten film jest tylko pretekstem do powiedzenia o tym jak szybko czasem mówimy, mówią prezesi, mówią politycy, mówią rzecznicy…

Jestem ciekaw co myślisz o sposobie komunikowania zmian wprowadzonych w Nowym Ładzie. Nie chodzi o komentarz Ładu, a jedynie tylko tego wąskiego zagadnienia – poinformowania o istocie zmian, zasadach, czytelności tych komunikatów (możesz skomentować film na Youtubie albo na kanale na Facebooku).

Dobra zmiana

Podpowiedź: jeśli komentujesz wprowadzanie jakiejś zmiany, większej ilości zmian i chcesz wskazać na popełnione błędy, to zwróć uwagę na to, że wskazując grupy, które mogły popełnić błąd od razu skazujesz się na swego rodzaju potępienie przez te grupy – jak było w tym przypadku z większością kadrowych i osób odpowiedzialnych za płace.

Czasem lepiej winę brać na siebie i jak najszybciej wprowadzać poprawki, zwracając uwagę na grupy, którym wcześniejsze zmiany wprowadziły kłopoty w zakresie ich codziennych działań i zadań.

W ten sposób będzie można lepiej z twarzą wyjść z sytuacji kryzysowej i przy okazji nie zrazić kolejnych grup, przeciwnym, albo stratnym „na zmianie”.

Jacek Babiel

About Wybory lokalne - jak wygrać wybory?

jak wygrać wybory?, Wybory parlamentarne, wybory do Sejmu, Wybory do Senatu